اخبارالبرز

انجام مراودات تجاری میان البرز و افغانستان در قالب تهاتر و مبادلات ارزی

یدالله مالمیر، نائب رییس اتاق بازرگانی استان البرز، در نشستی با هیات تجاری جمهوری افغانستان که با حضور مدیرکل امور اقتصادی و دارایی البرز و جمعی از فعالان اقتصادی استان همراه بود، بیان کرد: در سه دهه گذشته که جمهوری افغانستان درگیر جنگو‌های داخلی بوده است، جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست و همسایه در عرصه‌های مختلف از جمله مراودات اقتصادی در کنار این کشور حضور داشته است.

وی با ابراز خرسندی از اینکه کشور افغانستان در حال دستیابی به ثبات و آرامش است، گفت: امید است که با توجه به نقاط مشترک ایران و افغانستان در مذهب، فرهنگ و زبان، فعالان اقتصادی دو کشور بتوانند از فرصت‌های موجود در راستای گسترش مناسبات در ابعاد مختلف از جمله حوزه اقتصادی بهره‌برداری مناسب داشته باشند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به ظرفیت‌های حوزه اقتصادی استان از جمله وجود ۱۳ شهرک صنعتی عمدتا خصوصی، افزود: در شهرک‌ها و نواحی صنعتی البرز کارخانه‌ها و واحد‌های تولیدی در بخش‌های مختلف فعال است که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه روابط تجاری با جمهوری افغانستان باشد.

وی با توجه به توان بالای مجموعه‌های تولیدی و صنعتی در البرز به منظور صادرات کالا به کشور افغانستان عنوان کرد: اگر توانمندی‌های صنعتی جمهوری افغانستان بتواند در بحث تامین برخی مایحتاج تولید در البرز به ما کمک کند، در مجموع زمینه این فعالیت‌های وارداتی و صادراتی را در قالب تهاتر و یا مبادلات ارزی و یا ریالی فراهم خواهیم کرد.

مالمیر با اشاره به دانش و تکنولوژی موجود در حوزه‌هایی مانند کشاورزی، صنعت و یا گردشگری البرز، افزود: در بخش‌هایی مانند صنایع غذایی، دارویی و نساجی در این استان ظرفیت‌های صادراتی زیادی وجود دارد.

وی با تاکید بر ظرفیت ایجاد شده در قالب نمایشگاه دائمی در اتاق بازرگانی البرز برای معرفی بخشی از توانمندی‌های تولیدی و صنعتی این استان، گفت: در این نمایشگاه محصولات بیش از ۲۶۰ مجموعه تولیدی از میان ۳۵۰۰ واحد صنعتی البرز در کنار تولیدات متنوع حوزه صنایع‌دستی استان برای بازدید هیات‌های تجاری و مهمانان داخلی و خارجی به نمایش گذاشته شده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز با تاکید بر اهمیت برگزاری نشست‌های B۲B میان فعالان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان به منظور بسط روابط تجاری و عقد قرارداد‌های همکاری میان طرفین افزود: باید از تمامی فرصت‌های موجود در این زمینه بهره برد.

 


لینک کوتاه:    https://fesadsetiz.ir/ic45

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا