آمار

رشد تجارت ایران و چین زیر سایه تحریم

برای سال های متوالی، چین همواره نخستین شریک تجاری ایران در جهان بوده است و  چالش های ایران و چین در سال های پس از خروج آمریکا از برجام کم نبوده است؛ با این وجود اخبار از رشد تجارت 2 کشور در 8 ماه گذشته از سال جاری میلادی خبر می دهد.

چین در سال های پس از خروج آمریکا از برجام، در عدم خرید نفت از ایران و تحریم بانکی، با سیاست های تحریمی ایالات متحده را همراهی کرده است. همچنین همه گیری کرونا در کاهش تجارت این کشور با دیگر شرکایش در سراسر جهان اثر گذاشته است. با این وجود گزارش منتشر شده از سوی اتاق ایران نشان دهنده رشد  19 درصدی تجارت ایران با چین در سال 2022 است.

روند صادرات ایران به عراق

 آمار گمرک تنها در چهارماه از سال گذشته، ایران 4.4 میلیارد دلار کالا به چین صادر کرده درحالیکه این رقم برای همسایه غربی کشورمان، 2.8 میلیارد دلار و برای امارات متحده عربی 1.6 میلیارد دلار گزارش شده است. هم چنین ایران در این بازه زمانی، 3.1 میلیار دلار کالا از چین وارد کرده است. اما آمارهای تازه نشان می دهد  در  8 ماه نخست سال جاری میلادی، تجارت ایران و چین نزدیک به 20 درصد رشد کرده است.

از سوی دیگر گمرک چین اعلام کرد ایران در هشت ماه گذشته از سال 2022، 11 میلیارد و 160 میلیون دلار تجارت کالا با چین را ثبت کرده است. این درحالی است که این رقم در سال گذشته 9 میلیارد و 344 میلیون دلار اعلام شده بود. براساس این آمار، واردات چین از ایران در این بازه زمانی با رشد14 درصدی، به 4 میلیارد و 946 میلیون دلار رسیده درحالیکه چین در مدت مشابه در سال 2021، 4 میلیارد و 344 میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود. هم چنین صادرات ایران از ژانویه سال 2022 تا اوت همین سال با رشد 24 درصدی به 6 میلیارد و 214 میلیون دلار رسیده درحالیکه این رقم در سال گذشته، 5 میلیارد دلار اعلام شده است. بررسی آمارهای تجاری دو کشور می گوید در هشت ماه گذشته از سال جاری میلادی، تجارت ایران و چین به نفع چین تمام شده است و تراز تجاری در این مدت به یک میلیارد و 268 میلیون دلار رسیده است.

رشد تجارت ایران با چین در سال 2022 درحالی است که صادرات ایران به چین در سال 1400 با کاهش 5 درصدی، 9 میلیارد دلار گزارش شده است. هم چنین ایران در سال گذشته خورشیدی 9 میلیارد و 629 میلیون دلار کالا از چین وارد کرده است که نسبت به سال 1399، 12 درصد کاهش یافته است. این درحالی است که آمارها از رشد تجارت ایران و چین در سال 2022 خبر می دهد. پیش از اعلام آمار تجارت 8 ماه گذشته، تجارت در 7 ماه از سال 2022 با چین، از رشد 22 درصدی آن خبر داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا