مقالات تحلیلی

آمار صادرات محصولات کشاورزی در بهار 1401 / افزایش صادرات صنایع پایین دستی کشاورزی

آمار صادرات محصولات کشاورزی در بهار 1401 نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 13 درصدی داشته و این افت به لحاظ وزنی نیز به 10 درصد رسیده است.

به اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان توسعه و تجارت در فصل اول سال جاری ارزش محصولات کشاروزی و صنایع غذایی برابر با یک میلیارد و 86 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی 13 درصدی داشته است. از سوی دیگر مجموع وزن محصولات کشاورزی و صنایع غذایی صادراتی در این مدت نیز برابر با یک میلیون و 247 هزار تن بوده است که در این بخش نیز با افت روبرو بوده ایم.

از سوی دیگر براساس آمار صادرات محصولات کشاورزی در بهار 1401، «میوه و تره‌بار» بیشترین سهم از صادرات در این مدت را به خود اختصاص داده است، با این حال این بخش نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی 8 درصدی داشته است. مجموع صادرات این بخش به لحاظ ارزشی برابر با 454 میلیون دلار بوده  و وزن «میوه و تره‌بار» صادراتی در این مدت نیز افت 8 درصدی را ثبت کرده است.

 مقایسه صادرات محصولات کشاورزی 1400 و 1401

 اما در این مدت «صنایع تبدیلی» و «محصولات لبنی» در جایگاه بعدی با بیشترین رشد صادرات قرار داشته اند. براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان توسعه و تجارت حجم صادرات این دو بخش به لحاظ ارزشی برابر با 146 میلیون دلار بوده که «صنایع تبدیلی» رشدی یک درصدی به لحاظ ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است و ارزش «صنایع تبدیلی» در قیاس با سال گذشته 60 درصد بوده است.

برخی از عوامل کاهش آمار صادرات محصولات کشاورزی در بهار 1401 را می توان در جلوگیری از صادرات محصولات آب بر، افزایش قیمت ها در ایران و کاهش ارزش تجارتی و قوانین جدید گمرکی جستجو کرد. افزایش صادرات صنایع تبدیلی و دیگر صنایع پایین دستی کشاورزی در ایران، نقطه امید این گزارش در افزایش میزان سرمایه گذاری و اشتغال در این گروه از صنعت کشاورزی کشور را مخابره می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا