دسته‌بندی نشده

برنامه‌ ریزی برای حضور در بازار‌های نوظهور/ رشد ۱۳ درصدی صادرات با ۳۰۰ اقدام زیرساختی

علیرضا پیمان‌ پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در مراسم بیست و ششمین سالروز ملی صادرات، اظهار داشت: بعد از هفت – هشت سال مراسم روز ملی صادرات با حضور رئیس برگزار شد که این مساله موجب رونق این مراسم شد.

وی با بیان اینکه پس از مراسم روز ملی صادرات در سال گذشته، رئیس جمهور دستوراتی را در قالب هم‌ اندیشی با صادرکنندگان مطرح کرد، افزود: خوشبختانه این دستورات پیگیری و نتایج مثبتی هم به همراه داشت.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص وضعیت توسعه تجارت کشور و اقدامات و راه‌کار‌های قابل پیگیری در زمان باقیمانده دولت سیزدهم برای جهش و تحول در حوزه صادراتی اظهار داشت: این اقدامات در دو بخش پیگیری می‌شود که یکی از مهمترین بخش‌ها، مسائلی در مورد مانع زدایی بود.

وی افزود: در خصوص مانع زدایی، تصمیم‌ها و سیاست‌هایی که مانع جدی بر سر راه توسعه صادرات و تجار بود را برطرف کردیم. در خصوص مشکلاتی که بازگشت ارز ایجاد کرده بود با رو‌ش‌های مختلف از جمله واردات در قبال صادرات در همه گروه‌های کالایی – جز چند گروه محدود – تسریع در اعاده و کاهش قوانین متزاحم توانستیم راه را برای تجار باز کنیم.

پیمان‌ پاک با بیان اینکه در این مسیر سازمان توسعه تجارت برنامه‌های خود را هدفمند به اجرا درآورد، افزود: این هدفمندی را در حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی مانند نمایشگاه مسکو و اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری اجرا کردیم که دستاورد‌های خوبی داشت. برای سال ۲۰۲۳ هم برنامه کامل نمایشگاهی و حضور هدفمند در این نمایشگاه‌ها، آماده شده است.

وی با اشاره به برنامه برای حضور در بازار‌های بکر و نوظهور مانند آفریقا، اوراسیا و جنوب شرق آسیا، افزود: از ابتدای سال تا امروز ۴۰ هیأت تجاری از آفریقا به ایران آمدند و هفته آینده نیز ۳۱ مدیر خرید از شرکت‌های بزرگ روسیه و بلاروس به تهران می‌آیند تا توافقات مهمی صورت گیرد. برای ارتباط میان تجار و معرفی محصولات خود، پلتفرم‌های B۲B و B۲C تعریف شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اقداماتی که در حوزه رفع موانع پولی و بانکی و لجستیکی انجام شده، یادآور شد: با توافقنامه‌های تجاری مانند اوراسیا که مغفول مانده بود و در دولت سیزدهم پیگیری و به نتیجه رسیده است، می‌توان بازار‌های جدید را با قابلیت رقابت برای کالای ایرانی ایجاد کرد. توافقات تجاری با اندونزی، پاکستان، ترکیه و سایر کشور‌های دیگر نیز در حال انجام و احیا است.

وی به ایجاد خطوط کشتیرانی، توسعه لجستیک و احداث کریدور سبز گمرکی اشاره و گفت: کریدور سبز تجربه خوبی بود که در مورد سایر کشور‌ها نیز اجرا خواهد شد. امروز صندوق ضمانت صادرات با ۱۰ کشور موافقت نامه دارد تا با جایگزینی ال‌سی بتواند ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه‌های مدنظر را صادر کند. با اصلاح روابط تواستیم ارز را با کمترین هزینه و بالاترین سرعت در منطقه مبادله کنیم.

پیمان‌ پاک با بیان اینکه ۳۰۰ اقدام زیرساختی توسط سازمان توسعه تجارت، وزارت صمت و وزارت خارجه انجام و پیگیری شده است، گفت: این اقدامات موجب شده تا صادرات کشور در سال ۱۴۰۰ نسبت به ۱۳۹۹ میزان ۴۰ درصد رشد داشته باشد و این رشد در ۶ ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه ۱۳ درصد رشد داشته است.

در این مراسم از ۵۷ صادرکننده نمونه سال ۱۴۰۱ توسط رئیس جمهور تقدیر شد. این شرکت‌ها از میان ۶۱۲ شرکت در ۶۹ گروه کالایی انتخاب شده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا