مقالات تحلیلی

‌تحریم و تورم دستاورد اغتشاشات خیابانی/‌ بیمه‌ گری در اقتصاد با افزایش ناامنی گران‌ تر می‌ شود

حمیدرضا جیهانی با تأکید بر ضرورت ایجاد امنیت برای سرمایه‌ گذاری اظهار داشت: در حال حاضر به خاطر برخی از اغتشاشات پراکنده در کشور، خروج سرمایه از بورس و خروج سرمایه از کشور داریم و اقبال به خرید دلار هم به خاطر این است که عده‌ای می‌ خواهند سرمایه‌ های خود را از کشور خارج کنند.

وی افزود:‌ در شرایطی که وحدت در جامعه مورد  نیاز است‌ برخی از کشورها بی‌میل نیستند که در جامعه ما شلوغی اتفاق بیفتد و آنها بتوانند خواسته‌ های خود را بر سر میز مذاکره به طرف ایرانی تحمیل کنند.

این کارشناس اقتصادی گفت: برخی افراد با تحلیل‌ های غلط، احساس می‌کنند اقتدار کشور دچار خدشه شده در نتیجه عده‌ای قصد دارند دارایی‌های خود را تبدیل به ارز کنند و یا از کشور خارج کنند و این مسئله موجب افزایش تقاضای ارز در بازار شده است.

* برای سرمایه‌ گذاری نیاز به بستر امن و مناسب داریم

جیهانی همچنین در مورد نقش امنیت در سرمایه‌ گذاری و تولید اظهار داشت: یک اصطلاح بسیار مهم در اقتصاد وجود دارد که سرمایه ترسو و فرّار است و برای سرمایه‌گذاری نیاز به بستر امن و مناسب داریم. همانگونه که یک دانه اگر در خاک قرار می‌گیرد برای رشد و نمو خود نیاز به بستر مناسب و آب و خورشید دارد تا رشد کند و بالغ شود، یک سرمایه‌گذاری هم برای رسیدن به مرحله سودآوری، نیاز دارد که در محیط امن و شفاف و قابل پیش‌بینی انجام شود و اگر سرمایه‌گذار احساس کند که آینده روشن و امنیتی ندارد شروع به خروج از کشور می‌کند و سرمایه‌ها به جای اینکه به سمت تولید صنعت و خدمات برود به سمت بازارهای نقدشونده و خروج از کشور می‌روند.

* آشوب و اغتشاش فرصتی برای افزایش تحریم‌ های کشور از سوی ‌غرب است

وی در مورد اینکه چرا بعد از هر اغتشاش مانند فتنه سال 88 تحریم‌ها علیه ایران تشدید شده است؟ عنوان کرد: هر نظام حاکمیتی وابسته به اقتدار خود در حوزه سرزمینی است به ویژه حاکمیت جمهوری اسلامی که وابسته به شرق و غرب نیست، بنابراین اگر فعالان اقتصادی احساس کنند که حاکمیت درونی ضعیف شده و علاقه مردم کم شده است در آن صورت چشم طمع اجانب به کشور بیشتر می‌شود در نتیجه فرصتی پیدا می‌کنند که تحریم‌ ها را علیه ملت ایران بیشتر کنند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: نتیجه تحریم‌ها علیه کشور موجب تحمیل هزینه تولید و گرانی کالاها و خدمات در کشور می‌شود در نتیجه به سفره مردم فشار وارد می‌کنند و موجب سخت شدن معیشت مردم می‌شود.

پژوهشگر اقتصاد بین‌الملل با تأکید بر امنیت روانی سرمایه‌گذاران و ثبات در قوانین اقتصادی‌ گفت: یکی از معیارهای تقویت سرمایه‌گذاری در کشور، امنیت سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاران با توجه به روند آینده یک آستانه و حد ریسک برای خود قائل هستند و در جایی حاضر می‌شوند که امنیت بیشتر باشد و اقتصاد پیش‌بینی‌پذیر باشد و نرخ بازده سرمایه‌ آنها مشخص و روشن باشد و هرچه فضای اقتصاد ناامن باشد و یا پیش‌بینی پذیر نباشد، سرمایه‌گذاری کمتر خواهد شد.

جیهانی گفت: به هم ریختگی اجتماعی و فرهنگی و نبود امنیت منجر به کاهش سرمایه‌گذاری و کاهش قابلیت پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد می‌شود.

* اغتشاشات موجب تورم و گرانی برای مردم می‌ شود/ بیمه‌گری در اقتصاد با افزایش ناامنی گران‌ تر می‌ شود

وی با اشاره به تحمیل هزینه از محل تحریم‌ها به مردم، عنوان کرد: نکته‌ای که در نظام‌های اقتصادی وجود دارد این است که وقتی ریسک یک اقتصاد بالا برود بیمه‌گری در اقتصاد گران‌تر می‌شود و در هر کشوری که رتبه امنیت و آرامش کمتر باشد درصدهای اکچوری یا حق بیمه افزایش می‌یابد و در نتیجه سرمایه‌گذاری گران‌تر تمام می‌شود. برای واردات و صادرات کالا هم پوشش بیمه‌ای در اقتصادهای  ناامن گران‌تر تمام می‌شود در نتیجه قیمت کالاها و خدمات بالا می‌رود و باعث تورم و گرانی و فشار به معیشت مردم می‌شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر امنیت در کشور برقرار شود می‌توان هزینه‌های تولید و سرمایه‌گذاری را در بلندمدت کاهش داد.

* شرط اول و لازم برای هر سرمایه‌ گذاری امنیت است

جیهانی در مورد نقش امنیت در سرمایه‌گذاری گفت: شرط اول و لازم برای هر سرمایه‌گذاری امنیت است، مقوله‌های بعدی به مرور زمان از طریق شرکای تجاری قابل تأمین است، به عنوان مثال یک سرمایه‌گذار اگر امنیت داشته باشد می‌تواند تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نظر را از طریق واردات تأمین کند یا مواد اولیه را از محل واردات تأمین کند اما مؤلفه امنیت در تولید و سرمایه‌گذاری شرط اول و لازم و بسیار حیاتی است و قابل واردات نیست، بقیه عوامل تولید از جاهای دیگر قابل تأمین است اما امنیت سرمایه‌گذاری باید در داخل کشور وجود داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا