اصفهان

ثبت رکورد تولید شش ماهه چدن مذاب در ذوب آهن اصفهان

همایون صمیمی مدیر بخش کوره بلند ذوب آهن اصفهان گفت: با وجود همه کمبودها به ویژه زغال داخلی، بعضاً کک خارجی و سنگ آهن درشت دانه، در شش ماهه اول سال جاری تولید یک میلیون و 494 هزار و 270 تن چدن مذاب با تلاش و کوشش کادرهای مختلف سرپرستی، مهندسی، فورمن ها، تکنسین ها، کارگران و همچنین همکاری بخش های مختلف کارخانه رقم خورد که نسبت به مدت مشابه سال قبل که یک میلیون و 355 هزار و 768 تن تولید شد، 10 درصد افزایش را نشان می دهد  .

•    کاهش 35 کیلوگرمی کک خشک مصرفی و پیشی گرفتن از برنامه تولید

 

وی افزود: در سال گذشته کک خشک مصرفی به ازای یک تن چدن تولیدی 551 و هفت دهم کیلوگرم بود که در شش ماهه اول سال جاری به 517 کیلوگرم رسیده است یعنی حدود 35 کیلوگرم به ازای هر تن چدن تولیدی مصرف کک کاهش یافته است و در شش ماهه اول امسال، دو درصد از برنامه تولید جلو هستیم.
مدیر بخش کوره بلند ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: در کنار این افزایش تولید، تعمیرات جاری و همچنین تعمیرات مهم تعویض نوار نقاله cc3 در توقف 44 ساعته کوره بلند شماره 3 و تعمیرات اساسی کارگاه دانه بندی سرباره با همدلی بسیار خوب همه مدیریت های معاونت بهره برداری و دیگر معاونت ها انجام پذیرفت.
این مقام مسئول افزود: در شش ماهه دوم نیز باتوجه به شرایط خوب کوره بلندها و برنامه ریزی های انجام شده انشاا… تولید طبق برنامه انجام می شود و تولید امسال به 3 میلیون تن چدن مذاب می رسد .
وی گفت: سه کوره به میزان 700 هزار متر مکعب گاز فرایندی در ساعت تولید می کنند که ارزش حرارتی آن با حدود 65 هزار متر مکعب گاز طبیعی برابری می کند و از آن در نیروگاه و سایر مصرف کننده ها استفاده می گردد.
محمدعلی علایی مدیر بخش تولیدات کک و مواد شیمیائی ذوب آهن اصفهان نیز در ادامه گفت: در شش ماهه نخست امسال علیرغم کاهش تولید کک در برخی از ماه ها که به دلیل کمبود تامین زغال اتفاق افتاد، توانستیم کک مورد نیاز کوره بلند را بدون وقفه تامین و با وجود اجرای تعمیرات اساسی برخی از ماشین های کک در باتری 1  و 3 تامین نماییم و همچنین 2 درصد از برنامه تولید جلوتر هستیم.
وی افزود: در تعمیرات اساسی درب بازکن غربی باتری 3 با تعویض مجموعه دوراسیون که کار کروکی برداری و تهیه نقشه آن توسط دفتر فنی بخش انجام و با توان یک شرکت داخلی ساخته شده بود موفق شدیم شعار ما می توانیم را به اثبات برسانیم.

•    مصرف زغال خارجی در شارژ زغال پنج درصد کاهش یافت

 

مدیر بخش تولیدات کک و مواد شیمیایی ذوب آهن اصفهان اظهار داشت: از اوایل مهرماه جهت کاهش هزینه ها، مصرف زغال خارجی در شارژ زغال را پنج درصد کاهش دادیم که صرفه جویی ارزی قابل توجهی را به همراه دارد و در صورت تداوم تامین زغال داخلی و افزایش کیفیت آن می توان از این ناحیه، قیمت تمام شده محصول را کاهش داد.
محمدعلی علایی اظهار داشت: در زمان تعمیرات 44 ساعته شهریور ماه کوره بلند امکان تعویض دو دستگاه الکتروگریبکس نوار نقاله K2-3 که طراحی آن با توانمندی پرسنل شرکت انجام شده بود، میسر گردید و با این اقدام یکی از مسایل مهم در مسیر اصلی خط تولید یعنی ارسال کک باتری 3 به کوره بلند 3 مرتفع گردید.

•    افزایش 11 درصدی تولید آگلومره

 

محمدجواد ذبیحی مدیر بخش آگلومراسیون ذوب آهن اصفهان نیز اضافه کرد: در شش ماهه اول سال 1401 در مجموع یک میلیون و 721 هزار و 713 تن آگلومره و 83 هزار و 657 تن آهک  پخته تولید و به میزان 3 میلیون و 213 هزار و 490 تن انواع مواد معدنی از انبار مواد خام ارسال شد . وی افزود: این ارقام در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته، 11 درصد افزایش تولید و شش و هفت دهم درصد افزایش ارسال مواد معدنی را نشان می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا