دسته‌بندی نشده

دستیابی به تجارت میلیاردی با عراق

مهدی ضیغمی امروز در دومین همایش مشترک بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و عراق گفت: سطح روابط تجاری و اقتصادی دو کشور ایران و عراق طی سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته که با در نظر گرفتن موضوع توازن تجاری می‌توان آن را به ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار نیز افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: ایران طی ۴۰ سال گذشته و بخصوص ۱۰ سال گذشته تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داشته، اما با این وجود به لحاظ تکنولوژی و صنعتی دستاوردهای خوبی داشته است.

وی اظهار داشت: ایران آمادگی دارد زمینه انتقال تکنولوژی به عراق و توسعه پروژه‌های صنعتی به کشور عراق کمک کند.

بررسی برنامه‌ها، زیرساخت‌ها و راهکارهای توسعه تجاری کشور

ضیغمی اظهار داشت: همچنین از طرف وزارت صمت و دولت ایران حمایت همه‌جانبه جهت توسعه صنعتی کشور عراق تا سال ۲۰۳۵ را اعلام می‌کنیم .

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: برای میل این اهداف چالش‌ها و مسائلی وجود دارد که امیدواریم با حل مسائل لجستیک و تراکنش‌های مالی بتوانیم به اهدافی که توسط رؤسای جمهوری دو کشور ترسیم شده دست یابیم.

وی به برخی محورهای کمیته مشترک بازرگانی دو کشور اشاره کرد و گفت: مهمترین موضوع بررسی برنامه‌ها، زیرساخت‌ها و راهکارهای توسعه تجاری کشور و دستیابی به تجارت 20 میلیاردی و رسیدن به تجارت 40 میلیارد دلاری در بلندمدت است.

وی اظهار داشت: دومین موضوع مطرح شده در کمیته، بحث راهکارهای برقراری توازن تجاری بین دو کشور و اقداماتی که دو کشور می‌توانند برای تحقق این مطلب انجام دهند، بود.

ضیغمی اظهار داشت: همچنین در کمیته مشترک در خصوص رفع ممنوعیت‌های تجاری و استانداردی بین دو کشور بحث و در مورد بحث لجستیک و تبادلات تجاری برای رسیدن به تجارت 20 میلیارد دلاری بین دو کشور نیز مباحثی مطرح شد.

بررسی راهکارهای جلوگیری از اختلافات و مشکلات بین تجار دو کشور

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: از مباحث مطرح شده در این کمیته همچنین بررسی راهکارهای جلوگیری از اختلافات و مشکلات بین تجار دو کشور است که امیدواریم هر چه سریع‌تر به مکانیسم مشترک برای رفع این مشکلات دست یابیم.

وی افزود: بررسی مشکلات شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی نیز در این کمیته باید مورد توجه قرار گیرد و امیدواریم موضوعات و مسائل مربوط به بازارچه‌های مرزی نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: من معتقدم با برگزاری جلسات منظم از جمله کمیته مشترک بازرگانی دو کشور می‌توانیم به اهداف تجاری‌مان دست یابیم و مسائل و مشکلات را حل کنیم.

در ادامه این نشست، ستار جبار الجباری معاون وزیر بازرگانی در امور اداری عراق اظهار داشت: امروز در آستانه برگزاری دومین کمیسیون مشترک بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق هستیم و طی این سال‌ها شاهد تحولات، گشایش‌ها و بن‌بست‌هایی در تجارت بین دو کشور بوده‌ایم.

وی افزود: به دلیل استراتژی بین دو کشور و مشترکات فرهنگی طی سال‌های گذشته مشکلات به فرصت تبدیل شده است و حتی بعد از جنگ بین دو کشور به همدلی رسیده‌ایم به طوری که شاهد تحولات مختلف در تمام زمینه‌ها از جمله تحولات تجاری هستیم.

الجباری اظهار داشت: در زمینه اقتصادی آنچه مورد نظر عراق است برقراری توازن تجاری بین دو کشور است تا روابط تجاری بین دو کشور استمرار یابد.

دولت فعلی عراق، دولت برنامه‌ریزی‌های واقعی

معاون وزیر بازرگانی در امور اداری عراق اظهار داشت: یکی از زمینه‌هایی که عراق به آن تأکید دارد، فعالیت بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و کاهش اتکا به نفت است، لذا از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم در زمینه‌های مطرح شده همکاری‌های متوازنی با یکدیگر داشته باشیم.

وی افزود: دولت فعلی عراق، دولت برنامه‌ریزی‌های واقعی است و کمیته مشترک ایران و عراق که در اسفند ماه جلسات‌اش تشکیل شد و در کمیته مشترک ایران و عراق که در اسفند برگزار شد مسائلی مطرح و یادداشت تفاهماتی امضاء شد که نخست‌وزیر عراق به صورت جدی پیگیر آن مسائل بودند.

وی افزود: از جمله این مسائل برقراری ارتباط ریلی بین دو کشور برای نقل و انتقال مسافر، همکاری در مناطق صنعتی و ازاد دو کشور و آبادانی اسکان و ساخت و ساز که با توجه به تشکیل سه کمیته برای پیگیری امور شاهد هستیم که سنگ بنای ارتباط ریلی بین دو کشور گذاشته شد.

وی در  ادامه اظهار داشت: از مسائل دیگری که در کمیته مسؤول پیگیری شد ایجاد شهرک صنعتی بود که در این رابطه کشور عراق زمینی را به این موضوع اختصاص داده و به طرف ایرانی هم اعلام شده که در منطقه صفر مرزی منطقه مشترکی را برای این شهرک صنعتی تأسیس کنند. در این زمینه وزارتخانه‌های دو کشور نیز تلاش‌های چشمگیری را داشته‌اند.

وی افزود: همچنین در مورد تأسیس منطقه آزاد نیز اقداماتی انجام شده است.

 

 

 

 

لینک کوتاه:                    https://fesadsetiz.ir/8bra

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا