اخبار

رشد ۷درصدی تولید محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۲/ رفع چالش نقدینگی ۱۶ هزار واحد صنعتی با عرضه اعتباری ۸۰ همتی

معاون وزیر نفت از رشد ۷درصدی تولید محصولات پتروشیمی در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: با عرضه اعتباری ۸۰ هزار میلیارد تومانی محصولات پتروشیمی در سال جاری، چالش تامین نقدینگی نزدیک به ۱۶ هزار واحد پایین دستی رفع شد.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی ؛ مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در اظهار داشت: فعالان صنعت پتروشیمی در نقاط مختلف کشور ازمناطق جنوبی تا مناطق غربی و شمال غربی کشور در سایه امنیت و اقتدار کشور، در حال تولید هستند.

وی افزود: امروز صنعت پتروشیمی به یکی از سرآمدان رشد تولید و بومی سازی فناوری ها در کشور تبدیل شده است، که در حوزه مهار تورم نیز دستاوردهای مطلوبی را رقم زده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: یکی از موفقیت های صنعت پتروشیمی در سال مهار تورم و رشد تولید فروش اعتباری 75 هزار میلیارد تومان محصولات پتروشیمی در بازار بورس و انرژی بود.

شاهمیرزایی یکی از راهبردهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی را در سال 1402 احیاء و رونق بنگاه ها و واحدهای تولیدی نیمه فعال خواند و افزود: با راهبردی که توسط همکاران و شرکت های فعال پتروشیمی صورت گرفت چالش تامین نقدینگی نزدیک به 16 هزار واحد پایین دستی رفع شد و این موفقیت را می توان یکی از دستاوردهای صنعت پتروشیمی خواند.

وی با بیان این که امسال میزان عرضه اعتباری محصولات پتروشیمی 80 هزار میلیارد تومان برآورد می شود، گفت: این اقدام راهبردی افزون بر عرضه بیشتر از تقاضای بازار، موجب از بین رفتن بخشی از سوداگری‌ها در بازار محصولات پتروشیمی شده است.

معاون وزیر نفت در خصوص عملکرد صنعت پتروشیمی در حوزه تولید با تاکید بر افزایش ظرفیت تولید مطابق با برنامه سال 1402، افزود: مجموع تولید واقعی صنعت پتروشیمی در سال 1402، از مرز 75 میلیون با رشد 7 درصدی نسبت به وضعیت مشابه پارسال عبور کرد.

وی خاطرنشان کرد، طبق برنامه پیش بینی شده تولید واقعی امسال 78 میلیون تن هدف‌گذاری شده بود که به دلیل کمبود خوراک و ناترازی گاز این رقم محقق نشد.

معاون وزیر نفت با اشاره به تخصیص گاز 77 میلیون متر مکعب به صنعت پتروشیمی، اظهار کرد: گازهای همراه مشعل بیش از 100 سال است که در حال سوختن و آلوده کردن محیط زیست کشورمان است که با ابتکار عمل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و حمایت وزیر محترم نفت اقدام های بسیار خوبی در زمینه حذف فلرها انجام شده است.

وی با اشاره به اهمیت جمع‌آوری گازهای مشعل و جلوگیری از سوزاندن این ثروت ملی، اظهار کرد: بخش اعظمی از گازهای همراه در بیدبلند خلیج فارس، ان‌جی‌ال 3200 و پالایشگاه هویزه خلیج فارس جمع‌آوری می‌شود و ان‌جی‌ال 3100 در دهلران نیز سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. برنامه این شرکت جمع‌آوری همه مشعل‌ها در صنعت پتروشیمی است.

معاون وزیر نفت، ایجاد مدیریت بهینه سازی مصرف انرژی در ساختار سازمانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی را یک اقدام راهبردی خواند و افزود: با همکاری و تعامل شرکت های پتروشیمی به دنبال مهار و خاموشی تمام فلرها و نیز کاهش مصرف انرژی در صنعت پتروشمی هستیم.

وی با اشاره به پویش کاشت 1 میلیون نخل حرا در منطقه ماهشهر در راستای صیانت از محیط زیست، افزود: در حال حاضر 53 درصد از فضای صنعت پتروشیمی به فضای سبز اختصاص داده شده است.

شاهمیرزایی به رشد مطلوب صادرات و فروش محصولات پتروشیمی در سال 1402 اشاره کرد و افزود: مجموع صادرات محصولات پتروشیمی امسال حدود 29 میلیون تن برآورد می شود که از نظر حجمی 1.5 میلیون تن نسبت به پارسال افزایش دارد و فروش داخلی نیز با عرضه اعتباری امسال افزایشی بوده است.

وی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی در سال 1402 به تعهدات ارزی خود عمل کرده است، تصریح کرد: ارزش‌ فروش محصولات پتروشیمی امسال به دلیل کاهش قیمت جهانی برخی محصولات تا 60 درصد کاهش داشته است.

شاهمیرزایی با تأکید بر اینکه وعده گشایش 12 طرح در سال 1402 محقق شده است، بیان کرد: بعضی از طرح‌ها مانند پتروشیمی گچساران و پالایشگاه گاز هویزه خلیج فارس به بهره‌برداری رسیدند و طرح‌هایی مانند پتروشیمی‌های آرین متانول، پتروناد، نخل آسماری و هنگام در مدار تولید و آماده بهره‌برداری رسمی هستند.

وی با تأکید بر حمایت از دانش‌بنیان‌ها و تولیدات فناورانه و بهره‌گیری از دانش فنی داخلی گفت: دانش‌ فنی 7 طرح پتروشیمی که از خارج کشور تامین می شد، امسال توسط شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تأمین شد.

شاهمیرزایی افزود: اندیشکده کاتالیست نفت و گاز سرو که با همکاری دانشگاه امیرکبیر آغاز به کار کرد می تواند آخرین دانش ها، رویداد ها و فناوری های نوین در بحث کاتالیست را رصد و پایش کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با دعوت از سرمایه گذاران برای حضور در طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی ایران گفت: این شرکت از سرمایه گذاران حمایت می کند و آماده هرگونه تعامل و همکاری است.

وی خاطرنشان کرد: باید از تمام ظرفیت های موجود برای جذب سرمایه های سرگردان در کشور استفاده کرد.

 

منبع:تسنیم

 

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/0tx1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا