آمار

صالح آبادی: نرخ بازگشت ارز حاصل از صادرات به ۸۵ درصد رسید

علی صالح آبادی با بیان این که بانک مرکزی بصورت تمام قد و به معنای واقعی از توسعه صادرات در کشور حمایت خواهد کرد گفت: صادرات در همه جای دنیا به خصوص در ایران اسلامی مهم و بسیار حائز اهمیت است.

وی در ادامه با بیان اینکه کالایی که به دنیا صادر می‌شود حداقل باید دو ویژگی داشته باشد، اظهارداشت: نخست اینکه باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا بتواند با سایر کالا‌های رقیب در سطح بازار‌های دنیا رقابت کند و همینطور از نظر قیمت باید به گونه‌ای باشد که دنیا کالا را به همان قیمت بخرد.

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: کالا‌های صادراتی هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ قیمت باید رقابت پذیر باشند.

وی افزود: کشور نه تنها به ارز حاصل از صادرات نیاز دارد بلکه کالایی که روی ریل صادرات قرار می‌گیرد به دلیل داشتن مزیت کیفیتی و قیمتی باعث می‌شود در سطح بازار‌های جهانی و حتی در داخل از مزیت برخوردار باشد.

صالح آبادی با تاکید بر اینکه توسعه صادرات برای بانک مرکزی نیز بسیار مهم است، اظهارداشت: این نهاد پولی و مالی هرگونه مشوقی که در حوزه صادرات کشور لازم باشد در اختیار صادرکنندگان و فعالان این حوزه قرار خواهد داد.

وی ضمن اشاره به دایر بودن میز خدمت در بانک مرکزی برای صادرات اضافه کرد: حوزه‌های که صادرات قابل قبول و همینطور ارزآوری خوبی برای کشور دارند میز مشخصی در این بانک برای آنان در نظر گرفته شده است.

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: خوشبختانه تعامل و همکاری بسیار خوبی بین بانک مرکزی و صادر کنندگان، اتحادیه‌ها و انجمن‌های مربوط به صادرات در کشور وجود دارد از اینرو مسائل و مشکلات آنان همواره دنبال و در ضمن مشوق‌های لازم در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

وی افزود: بطورکلی در حوزه تامین مالی نیز صادر کنندگان و افراد و شرکت‌های که نقش آنان در صادرات کشور نقش مهمی است بطور حتم می‌توانند از تسهیلات بهتر و بیشتر شبکه بانکی استفاده کنند.

صالح آبادی همچنین در خصوص برگشت ارز حاصل از صادرات صادرکنندگان به کشور نیز اظهارداشت: خوشبختانه روند به سمت مثبت و بهبود بوده است.

وی یادآورشد: در حال حاضر نرخ بازگشت ارز حاصل از صادرات در کشور به ۸۵ درصد رسیده و آمار بسیار خوبی است، اما انتظار بر این است که این نرخ به زودی زود به ۱۰۰ درصد برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا