آمار

میزان واردات ایران از پنج قاره بهار 1401 + جدول

براساس داده های اعلام شده از سوی گمرک در اولین فصل سال جاری کمترین حجم واردات به لحاظ وزن از قاره آمریکا صورت گرفته و پس از آن اقیانوسیه در جایگاه دوم ایستاده است، اما در جایگاه سوم اروپا و در نهایت آفریقا در رتبه کمترین حجم صادرات به ایران قرار دارد.

اما به لحاظ ارزش داده های گمرک کمی متفاوت است، بطوریکه در این مدت قاره آفریقا بالاترین سهم از ارزش واردات را به خود اختصاص داد و پس از آن قاره آسیا و اروپا سهم مثبت در صادرات به ایران داشته اند.

از سوی دیگر داده های اعلام شده از سوی گمرک نشان دهنده آن است که به لحاظ ارزش قاره آسیا در این مدت سهم 22 درصدی و به لحاظ تعداد سهم 6 درصدی داشته است به ایران داشته است. از سوی دیگر در این مدت قاره اروپا هم هرچند به لحاظ ارزش توانست سهم 2 درصدی به خود اختصاص دهد، اما به لحاظ وزنی روند صادرات این قاره به ایران منفی 21 درصد بوده است.

اما سهم قاره آمریکا براساس آمار اعلام شده هم به لحاظ ارزش و هم وزن در اولین فصل سال منفی بوده، براساس آمار گمرک ارزش وزنی صادرات این قاره به ایران در مدت زمان مورد بررسی منفی 72 درصد بوده و به لحاظ ارزشی نیز صادرات این قاره افتی 95 درصدی داشته است.

از سوی دیگر با توجه به آمار گمرک می توان گفت قاره آفریقا رکورددار ارزش صادرات  بوده هر چند به لحاظ وزن صادرات این کشور به ایران منفی ثبت شده است. براساس آمار گمرک سهم صادراتی این قاره به لحاظ ارزشی مثبت 118 درصد بوده و به لحاظ وزنی نیز منفی 3 درصد ثبت شده است. اما روند صادراتی اقیانوسیه به ایران از افت 62 درصدی به لحاظ ارزش و افت 46 درصد به لحاظ وزن حکایت دارد.

واردات از قاره ها 1401

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا