اخبار

نرخ تورم سالانه در آذر به 40.2 درصد رسید

به گزارش روابط عمومی قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی ،‌ نرخ تورم سالانه در آذر و شاخص قیمت مصرف کننده برای سال منتهی به آخر آذر ماه ١۴٠٢ از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور در آذر ماه ١۴٠٢ به عدد ٢١٧,٠ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٩ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۴٠.٢ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۴.۴ درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم سالانه در آذر

شاخص قیمت

در آذر ماه ١۴٠٢ ، شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ٢١٧,٠ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٩ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۴٠.٢ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۴.۴ درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم سالانه در آذر

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. در آذر ماه ١۴٠٢ ، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ۴٠,٢ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ۴٠.٢ درصد بیشتر از آذر ماه ١۴٠١ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند. تورم نقطه به نقطه آذر ماه ١۴٠٢ ،در مقایسه با ماه قبل، ١,٠ واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم سالانه در آذر

تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. در آذر ماه ١۴٠٢، تورم ماهانه خانوارهای کشور برابر ٢,٩ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ۴.١ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٣ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. در آذر ماه ١۴٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴۴,۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠,۵ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در آذر ماه ١۴٠٢

نرخ تورم سالانه کشور در آذر ماه ١۴٠٢ ، برابر ۴۴,۴ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴١.٩ درصد برای دهک­­ اول، تا ۴۶.٠ درصد برای دهک دهم است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۴.١ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٣.٣ واحد درصد) ٠.٨ واحد درصد افزایش داشته است.

 

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/z310

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا