اقتصاد بین الملل

پیشنهاد روسیه به اوپک پلاس برای کاهش ۱ میلیون‌ بشکه‌ ای تولید نفت

انتظار می‌رود روسیه در اجلاس آینده اوپک پلاس در ماه اکتبر پیشنهاد کاهش حدود 1 میلیون بشکه در روز از تولید این گروه را ارائه دهد.

این اجلاس در پنجم اکتبر در بحبوحه سقوط قیمت نفت و ماه‌ها بی‌ثباتی بازار برگزار می‌شود که باعث شده عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک هم از احتمال کاهش تولید خبر دهد.

ائتلاف اوپک پلاس که از کشورهای عضو اوپک و متحدانش از جمله روسیه تشکیل‌شده، علی‌ رغم فشار مصرف‌ کنندگان بزرگ ازجمله آمریکا برای افزایش تولید جهت پایین آوردن قیمت و کمک به اقتصاد دنیا، تمایلی برای این کار نشان نداده‌است.

قیمت نفت در این ماه به‌خاطر ترس از رکود اقتصاد دنیا و بالا رفتن ارزش دلار پس‌از افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو آمریکا سقوط شدیدی داشته‌است.

البته تاثیر قرارداد اوپک پلاس برای کاهش تولید احتمالاً با ناتوانی بسیاری از اعضای آن برای رسیدن به اهداف تولید خنثی خواهد شد. ائتلاف اوپک پلاس در ماه اوت 3.58 میلیون بشکه کمتر از هدف تعیین‌شده تولید کرد. برخی از اعضای این ائتلاف درگیر تحریم‌های غربی و عدم سرمایه‌گذاری در بخش نفت و گاز هستند.

احسان عبدالجابر، وزیر نفت عراق در روز دوشنبه گفت ائتلاف اوپک پلاس وضعیت قیمت نفت را تحت کنترل دارد و خواهان متعادل کردن بازار است.

بسیاری از تحلیلگران و شرکت‌های نفتی عقیده دارند تنها کاهش تولید اوپک پلاس می‌تواند روند سقوط قیمت نفت را متوقف کند.

روسیه به‌خاطر تحریم‌های غربی بر صنعت انرژی و بخش‌های مالی خود پس‌از حمله به اوکراین، برای حفظ سطح تولید نفت خود با مشکل مواجه شده‌است. عربستان در بحبوحه روابط پرچالش خود با دولت بایدن، هنوز اقدامات مسکو را محکوم نکرده‌است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و ولیعهد عربستان هفته گذشته در گفتگو با یکدیگر، تلاش‌ها در چارچوب اوپک پلاس را تحسین و بر طرح خود برای پایبندی به قرارداد فعلی اوپک پلاس تاکید کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا