اخباراقتصاد بین الملل

کاهش قدرت خرید مردم آمریکا با افزایش قیمت مواد غذایی

 در حالی که قیمت مواد غذایی در آمریکا طی ماه ژوئیه به بالاترین رقم خود در چهار دهه اخیر رسیده، افزایش نرخ تورم بودجه مردم این کشور را برای خرید خواربار کاهش داده است.

وزارت کار آمریکا روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد که اگرچه شاخص قیمت مصرف کننده، که سبدی از کالاهای روزمره شامل غذا، اجاره مسکن و بنزین را اندازه گیری می کند، در ماه ژوئیه کمتر از حد انتظار افزایش یافت و به 8.5 درصد رسید، اما قیمت مواد غذایی شتاب بیشتری گرفت.

دسته بندی “مواد غذایی در خانه” که هزینه مربوط به خواربار را ارزیابی می کند، 13.1 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت که بیش‌ترین افزایش از مارس 1979 محسوب می‌شود. به صورت ماهانه، این رقم 1.4 درصد افزایش یافت.

تورم سال به سال آمریکا

گرگ مک براید، تحلیلگر ارشد مالی در مؤسسه بنکریت Bankrate.com در این باره گفت: مصرف‌کنندگان در پمپ بنزین‌ها اندکی (از افزایش قیمت) در امان هستند، اما این اتفاق در فروشگاه‌های مواد غذایی رخ نمی‌دهد.

وی افزودک قیمت مواد غذایی و به ویژه هزینه مواد غذایی در خانه همچنان رو به افزایش است و با بیش‌ترین سرعت در بیش از 43 سال گذشته رشد می‌کند.

بر اساس این گزارش، آمریکایی ها برای تعدادی از اقلامی که قیمت آنها در سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است، در فروشگاه مواد غذایی هزینه بیشتری می پردازند.

این اقلام شامل تخم مرغ (38%)، مرغ (16.6%)، شیر (15.6%)، سیب زمینی (13.3%)، برنج (12.7%) و میوه ها و سبزیجات تازه (8.2%) می‌شود.

یکی از دلایل افزایش بی‌سابقه هزینه مواد غذایی، جنگ روسیه در اوکراین بوده است که صادرات غلات را از بزرگترین تامین‌کنندگان جهان محدود کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا