دسته‌بندی نشده

کاهش نرخ بیکاری با وجود افزایش جمعیت

سیداحسان خاندوزی در حاشیه مراسم تقدیر از یاوران اشتغال و خودکفایی در محل بانک سپه و تقدیر از مدیران عامل بانک‌ها گفت: همکاران مادر شبکه بانکی پشتیبان طرح‌های اشتغال‌زایی کمیته امداد امام خمینی (ره‌) هستند.

وی گفت: ثمره ایجاد اشتغال از محل تولید و رشد اقتصاد است که در کاهش نرخ بیکاری خودش را نشان می‌دهد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه نرخ بیکاری در بهار امسال 8.2 درصد بوده است، گفت: در تابستان با وجود اینکه جمعیت جویای کار بیشتر شد اما این نرخ باز هم کاهشی شد. درحالی‌که نرخ مشارکت در اقتصاد افزایش یافت.

کمک تسهیلات شبکه بانکی به ایجاد اشتغال

خاندوزی گفت: بر اساس تدابیر رئیس‌جمهور دستگاه‌های دولتی و نهادهایی که وظیفه ایجاد اشتغال مانند کمیته امداد و بنیاد برکت بر عهده دارند با کمک تسهیلات شبکه بانکی به ایجاد اشتغال مبادرت می‌ورزند.

وی همچنین از اختصاص 100درصد بودجه‌های عمرانی خبر داد و گفت: این مسأله بی‌سابقه بوده و دولت سیاست تسهیل کسب‌وکارها و کاهش زمان ورود متقاضیان به بازار کسب و کار و همچنین سیاست رونق اقتصادی و سیاست تحریک اشتغال و تأمین مالی اشتغال را در دستور کار دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین گفت: وام‌های اشتغال‌زایی که از طریق کمیته امداد پرداخت شده در نظارت بعدی حاکی از صحت‌سنجی 91 درصدی دارد یعنی این وام‌ها به اهداف خود اصابت کرده است و منجر به کسب و کار و شغل شده و بانک‌ها هم دچار آفت پول‌پاشی نشده‌اند.

متقاضیان اشتغال کمیته امداد از محروم‌ترین افراد جامعه

خاندوزی همچنین گفت: در سه سال گذشته اعتبارات ایجاد اشتغال از سوی کمیته امداد امام از 10 به 25 و از 25 به 35 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی، تأمین مالی در قالب تبصره 18 قانون بودجه و سهم کمیته امداد از ایجاد اشتغال از 350 میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان افزایش یافته و امسال هم امیدواریم سهم کمیته امداد از تبصره 18 محقق شود.

به گفته وی، متقاضیان اشتغال کمیته امداد از محروم‌ترین افراد جامعه هستند و نظارت باید انجام شود تا وام‌هابه هدف اصابت کند.

وی در مورد صندوق ضمانت کمیته امداد هم گفت: این صندوق وثیقه وام‌های متقاضیان است که 90 میلیارد تومان در اختیار صندوق قرار داده شده است و بانک‌ها می‌توانند از سهام عدالت، بیمه عمر و سایر دارایی‌های قابل وثیقه برای اعطای وام برای مددجویان استفاده کنند.

پرداخت وام های اشتغال بر اساس میزان پیشرفت

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در مورد گلایه مسؤولان کمیته امداد مبنی بر ایراد سازمان بازرسی در مورد پرداخت مرحله به مرحله وام‌های اشتغال‌زایی کمیته امداد گفت:‌ در این زمینه با رئیس سازمان بازرسی مذاکره می‌کنیم که کمک کنند تا وام‌های اشتغال بر اساس میزان پیشرفت طرح‌ها به صورت مرحله به مرحله پرداخت شود.

وی همچنین در مورد پرداخت وام‌ ازدواج گفت: تمام وام‌هایی که تا شهریور پرونده‌شان تکمیل شده تلاش می‌کنیم به زودی تعیین تکلیف شود و ظرف یک هفته پرداخت شود.

وی در مورد برگزاری مجمع بانک آینده هم گفت: در مرحله معرفی اعضای جدید هیأت مدیره بانک آینده و پاسخ استعلام بانک مرکزی هستیم تا مجمع جدید به زودی برگزار شود.

وی  در مورد سود سهام عدالت و نحوه معاملاتی شدن آن گفت: ما منتظر برگزاری جلسه آینده شورای عالی بورس هستیم که در هفته جاری این مسأله تعیین تکلیف و اعلام می‌شود.

 

 

 

لینک کوتاه:                        https://fesadsetiz.ir/2y3p

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا