اقتصاد بین الملل

گسترش تعاملات فنی و اقتصادی ایران و چین

به گزارش از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان  در نشست هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران با معاون وزیر صنعت و فناوری اطلاعات چین که در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع کوچک و متوسط چین در گوانگجو برگزار شد.

ایشان با اشاره به اهمیت توسعه دانش و فناوری در صنایع کوچک و متوسط و پیشرفت کشور چین در این بخش، بر لزوم استفاده از تجربیات کشور چین برای توسعه واحدهای صنعتی کوچک و متوسط کشورمان و ارتباط بین واحدهای تولیدی دو کشور برای تکمیل زنجیره های ارزش و رفع نیازهای فناورانه واحدهای تولیدی کشور توسط شرکت‌های چینی تاکید کرد.

وی افزود: در چند سال اخیر شرکت های ایرانی نیز پیشرفت‌های مناسبی داشته‌اند که این ارتباطات و تعاملات می تواند با سازوکار مناسبی تقویت و گسترش یابد.

ایجاد دفتر همکاری‌های صنایع کوچک و متوسط بین دو کشور

وی با اشاره به تجربه خوب همکاری های گذشته فی مابین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با طرف‌های چینی نظیر انجمن بین المللی صنایع کوچک و متوسط شانگهای و دفتر صنایع کوچک و متوسط استان گواندوگ از آمادگی این سازمان برای برگزاری نشست های تجاری بین شرکت‌های توانمند ایرانی و شرکت‌های چینی خبر داد و اضافه کرد: ایجاد دفتر همکاری‌های صنایع کوچک و متوسط بین دو کشور، راهکاری مناسب برای گسترش همکاری‌های طرفین است.

آمادگی برای ایجاد شهرک‌های صنعتی تخصصی با چینی‌ها

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از آمادگی برای ایجاد شهرک‌های صنعتی تخصصی و واگذاری به شرکت‌ها و سرمایه گذاران چینی خبر داد و تصریح کرد: باید چارچوب عملیاتی بین وزارت صمت کشورمان و وزارت صنایع چین تعیین و بر اساس آن گام برداشت.

ظرفیت‌ها و توانمندی‌های صنایع کوچک ایران

رسولیان با اشاره به بخشی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های صنایع کوچک ایران، به فعالیت بیش از ۵۱ هزار واحد تولیدی و صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور اشاره و خاطر نشان کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ، درقالب 85 سر فصل حمایتی نظیر توسعه خوشه های صنعتی، برندسازی،آموزش و… از صنایع کوچک و متوسط حمایت می کند.

وی، افزود: صنایع کوچک و متوسط ۴۳درصد از اشتغال در ایران را به خود اختصاص داده اند که این موضوع بیانگر اهمیت و جایگاه این صنایع است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با اشاره به حضور موثر شرکت های چینی در ایران، گفت: این شرکت‌ها علاوه بر بازار ایران، از طریق مرزها و محورهای ارتباطی و موقعیت جغرافیایی ویژه کشور، توانسته اند به بازار کشورهای همسایه و مشترک المنافع نیز دسترسی داشته باشند.

جذابیتهای بازار ایران برای حضور شرکت‌های خارجی

رسولیان افزود: در ایران جذابیت‌های ویژه ای برای فعالیت و سرمایه گذاری شرکت‌های خارجی وجود دارد که یک مزیت بسیار مهم است.

حمایت‌های دولت چین از SMEها

معاون وزیر صنعت و فن آوری اطلاعات چین نیز با قدردانی از حضور معاون وزیر صمت و هیات همراه در نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) و هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع کوچک و متوسط چین در گوانگجو، گفت: تعداد شرکت‌های کوچک و متوسط در چین افزون بر ۵۲میلیون شرکت است و این شرکت ها ۵۰ درصد جی‌دی‌پی و ۶۰ درصد حجم و ۷ درصد نوآوری و ۹۰ درصد اشتغال را به خود اختصاص داده اند.

خانم ژو شیائولان با بیان اینکه شرکت های متوسط و کوچک در همه دنیا به عنوان موتور محرک اقتصاد مطرح هستند، اظهار کرد: دولت چین به این شرکت‌ها خیلی اهمیت می دهد و از همین رو در سال‌های گذشته دولت چین نسبت به برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع کوچک و متوسط چین اقدام نموده و هجدهمین دوره آن نیز در همین راستا برپاشده است.

ژو شیائولان با اشاره به بحران کرونا نیز بیان کرد: در سه سال کرونا ضربه زیادی به شرکت‌های کوچک و متوسط وارد شد اما دولت چین در پی حمایت از آنها نظیر کاهش مالیات و کاهش هزینه آنها و پیشبرد فن آوری در شرکت‌های کوچک و متوسط است.

آمادگی چین برای گسترش و توسعه همکاری‌ها

معاون وزیر صنعت چین بر گسترش و توسعه همکاری بیشتر دو کشور و شرکت‌های دو کشور تاکید کرد و ادامه داد: امیدواریم بتوانیم گام های موثری برای تقویت همکاری ها برداریم.

حسین درویشی سرکنسول ایران در گوانجو، سید مصطفی هاشمی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، رضا سعیدی وابسته اقتصادی ایران در گوانجو و محمد امین مجری برگزاری نمایشگاه ایران در این نشست معاون وزیر صمت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را همراهی کردند.

علی رسولیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با هدف حضور در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک و متوسط چین و شرکت در نشست‌های تخصصی و دیدار و نسشت با مسولان چین وارد فرودگاه بایون در گوانجو شد و مورد استقبال رسمی معاون مدیرکل صنعت و فن آوری اطلاعات گواندونگ قرار گرفت.

رسولیان و هیات همراه سپس در نشست انجمن آسیا و اقیانوسیه برای ارتقای توسعه و نوآورای صنایع کوچک و متوسط شرکت کردند.

در این نشست، لیانگ ژیفنگ مدیر کل دفتر صنایع کوچک و متوسط وزارت صنعت و اطلاعات چین، ژو شیائولان معاون وزیر صنعت و فناوری اطلاعات، سون ژیانگ معاون فرماندار استان گوانگدونگ، گائو ژنتینگ مشاور بخش تجارت بین‌الملل وزارت امور خارجه، ایون بندییک وزیر وزارت توسعه کارآفرینی و تعاون مالزی، دو تانگ های معاون وزیر صنعت و تجارت ویتنام، مارکو المان دستیار مدیر کل WIPO حضور داشتند.

از ایران علاوه بر علی رسولیان، سید مصطفی هاشمی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، حسین درویشی سرکنسول ایران در گوانجو، رضا سعیدی وابسته اقتصادی ایران در گوانجو و محمد امین مجری برگزاری پاویون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک و متوسط چین نیز حضور دارند.

 

 

 

لینک کوتاه:              https://fesadsetiz.ir/dosk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا