اقتصاد بین الملل

افزایش تورم در پایتخت ژاپن به بالاترین رقم طی ۴۰ سال گذشته

شاخص قیمت مصرف‌کننده در پایتخت ژاپن که نشانه اصلی روند تورم در کل این کشور است با بالاترین سرعت طی 40 سال گذشته در نوامبر افزایش یافته و برای ششمین ماه پیاپی از هدف 2 درصد بانک مرکزی فراتر رفته است.

 بالا رفتن قیمت مواد غذایی و صورت‌حساب سوخت عامل اصلی افزایش تورم در توکیو بوده که به سایر کالاها هم راه یافته و تردید نسبت‌به گفته‌های بانک مرکزی مبنی‌بر موقتی بودن تورم را افزایش داده است.

 نرخ تورم هسته در توکیو که مواد غذایی تازه را در بر نمی‌گیرد اما شامل قیمت سوخت می‌شود، 3.6 درصد در ماه نوامبر بالاتر از سال گذشته میلادی گزارش شده‌است. این رقم از متوسط پیش‌بینی بازار یعنی 3.5 درصد و همچنین 3.4 درصد ثبت‌شده در ماه اکتبر بالاتر بوده‌است.

 آخرین باری که تورم در توکیو بالاتر از این رقم گزارش شده آوریل 1982 بود که شاخص قیمت مصرف‌کننده به 4.2 درصد رسید.

 درحالی‌که مقصر اصلی تورم بالا رفتن صورت‌حساب برق و افزایش قیمت مواد غذایی بوده، اما شرکت‌ها قیمت کالاهای ماندگار را هم افزایش داده‌اند چون ضعف ین هزینه واردات را بالا برده است.

 تحلیلگران عقیده دارند پایین آمدن ارزش ین تورم در سال آینده میلادی را هم در همین سطح بالا نگه می‌دارد. شاخص قیمت مصرف‌کننده در توکیو که سوخت و مواد غذایی تازه را در برنمی‌گیرد، 2.5 درصد در ماه نوامبر بالاتر از سال گذشته ثبت‌شده است. این رقم در ماه اکتبر برابر با 2.2 درصد بود.

 بانک مرکزی ژاپن با این دیدگاه که تورم در سال آینده میلادی با آرام شدن روند افزایش قیمت سوخت به پایین‌تر از هدف تعیین‌شده بازمی‌گردد، نرخ بهره را در همان سطح پایین نگه‌داشته است. برخلاف تجربه برخی کشورهای غربی که دستمزدها در آن‌ها با افزایش تورم بالا می‌رود، رشد دستمزدها و هزینه خدمات در ژاپن تغییر نکرده است.

 روند آهسته رشد دستمزدها در ژاپن از جمله عوامل تأخیر در بهبود شرایط این کشور از همه‌گیری کرونا بوده‌است. سومین اقتصاد بزرگ دنیا به‌طور غیرمنتظره‌ای 1.2 درصد در 3 ماهه سوم سال جاری میلادی نسبت‌به سال قبل کوچک شد که دلیل اصلی آن کاهش مصرف بوده‌است.


لینک کوتاه:    https://fesadsetiz.ir/9hz3

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا