دسته‌بندی نشده

افزایش ۷۰ درصدی صادرات ایران به آفریقا/ هدفگذاری تدوین نقشه راه توسعه همکاری ایران و زیمباوه

سیدرضا فاطمی‌ امین امروز با «هوی سی‌اینسزا» وزیر صنایع و تجارت زیمباوه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار طرفین بر همکاری‌های مختلف اقتصادی تأکید کردند.

سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در این جلسه اظهار داشت: ما در روابط اقتصادی خود، جایگاه ویژه‌ای برای زیمباوه و کشور‌های آفریقایی در نظر داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته صادرات ما به آفریقا نسبت به سال ۱۳۹۹ میزان ۱۰۰ درصد افزایش یافت و دو برابر شد، امسال هم تا کنون نسبت به مدت مشابه سال قبل صادرات ما به آفریقا ۷۰ درصد افزایش داشته است؛ در تلاش هستیم تا آنجا که امکان دارد نیازهایمان را از آفریقا تأمین و صادرات‌مان را به این کشور افزایش دهیم.

وی اظهار داشت: ایران و زیمباوه می‌توانند روابط مکمل بین یکدیگر تعریف کنند، زیرا به لحاظ تاریخی ایران روابط گسترده‌ای با کشور‌های آفریقایی داشته که البته در سال‌های اخیر یک مقداری این روابط افت داشت که می‌توان آن را جبران کرد.

فاطمی‌امین بیان داشت: در پنج سال گذشته روابط ما با زیمباوه کاهش داشته است به طوری که تا ۵ سال پیش سالی ۶۰۰ هزار دلار صادرات به زیمباوه داشتیم، اما اکنون صادرات ما به این کشور به ۱۰ هزار دلار کاهش یافته است و تقریبا به صفر رسیده است.

وی گفت: واردات ما به زیمباوه کاهش یافته بنابراین اگرچه با کشور‌های آفریقایی روابط گسترده‌ای داشته‌ایم، اما روابط تجاری ما با این کشور کاهش یافته است، بنابراین امیدواریم این دیدار آغازی برای توسعه بیشتر روابط تجاری ایران و زیمباوه باشد.

تحریم‌ ها موجب می‌ شود کشور‌ها اقتصادشان را به طور اساسی شکل دهند‌

‌فاطمی‌امین با اشاره به اظهارات وزیر صنایع زیمباوه درباره تحریم‌های این کشور، اظهار داشت: شما به موضوع تحریم‌های ایران اشاره کردید، تحریم در دید اول مشکلاتی برای کشور ایجاد می‌کند، اما اگر هوشمندانه برخورد شود یکی از بهترین محرک‌های پیشرفت کشور است، زیرا موجب می‌شود کشور‌ها به منابع داخلی خودشان متکی شوند و اقتصادشان را به طور اساسی شکل دهند.

وی بیان داشت: در زمینه فرآوری موادغذایی نیز که شما به آن اشاره داشتید ما در ایران در این حوزه پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم و در زمینه صنایع غذایی مانند تولید گوجه‌فرنگی و ماکارانی پیشرفت خوبی داشته‌ایم، بنابراین می‌توانیم در این زمینه نیز همکاری داشته باشیم.

وی گفت: در زمینه انرژی خورشیدی نیز چندین شرکت بزرگ در ایران شروع به فعالیت و تولید کرده‌اند و از ظرفیت خوبی نیز در این خصوص برخورداریم.

امکان مشارکت در استخراج طلا در زیمباوه را داریم

وی با بیان اینکه در حوزه‌های دارو و تجهیزات پزشکی ایران از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است، خطاب به وزیر صنایع زیمباوه گفت: در این زمینه می‌توانیم با شما همکاری داشته باشیم و در حوزه معدن هم شرکت‌های بسیار بزرگی مانند مس، آلومینیوم وجود دارد و فعالیت می‌کنند، اما در ذخایر طلا محدودیت داریم و لذا زمینه مشارکت برای حضور شرکت‌های ایرانی در زیمباوه برای استخراج و تولید طلا فراهم است.

وی با بیان اینکه ما واردکننده پنبه هستیم، گفت: بنابراین می‌توانیم از کشور شما واردات این کالا را داشته باشیم.

فاطمی‌امین با بیان اینکه کمیسیون مشترک بین دو کشور در یک ماه آینده برگزار می‌شود، گفت: وزیر تعاون ایران و وزیر خارجه زیمباوه رؤسای کمیسیون مشترک هستند لذا در یک ماهی که فرصت داریم می‌توانیم ارتباطات را داشته باشیم و نقشه راه توسعه همکاری بین دو کشور را تدوین کنیم.

وزیر صمت بیان داشت: سرمایه‌گذاران کشور زیمباوه می‌توانند به ایران سفر کنند و از شرکت‌های سازنده ماشین‌آلات صنایع غذایی دیدن کنند و در حوزه انرژی خورشیدی و دارویی نیز می‌توان همین کار را انجام داد.

فاطمی‌امین اظهار داشت: ما می‌توانیم از شما پنبه و طلا وارد کنیم و در مقابل به شما ماشین‌آلات از جمله ماشین‌آلات صنایع غذایی را صادر کنیم تا تراز تجاری دو کشور دوطرفه رشد کند، بنابراین تا زمان آغاز کمیسیون مشترک می‌توان برنامه‌ریزی‌های لازم را برای پیشبرد کار‌ها انجام داد.

 


لینک کوتاه:    https://fesadsetiz.ir/yix1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا