مازندران

افزایش 34 درصدی صادرات قطعی از بندر امیرآباد

عسکر نیک‌ نفس سرپرست ناظر گمرکات استان مازندران در جریان بازدید خبرنگاران اعلام کرد:‌ منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد و گمرک امیرآباد در شرق استان مازندران واقع شده و یکی از بندرهای مهم کشور در صادرات و واردات و ترانزیت کالا به شمار می‌رود.

وی گفت:‌ صادرات 6 ماهه امسال از طریق گمرکات بندر امیرآباد به میزان 430 هزار تن بوده که از نظر وزنی با 34 درصد افزایش همراه بوده اما از نظر ارزش با 55 درصد کاهش همراه شده است.

وی در زمینه ترانزیت  خارجی از این بندر گفت: از نظر وزنی 85 درصد رشد داشته و از نظر ارزشی 120 درصد افزایش داشته که ترانزیت خارجی به میزان 102 هزار و 500 تن کالا عمدتا به مقصد روسیه، ترکمنستان و قزاقستان از طریق این بندر ترانزیت شده است.

سرپرست ناظر گمرکات استان مازندران گفت:‌ در مورد کالاهای اساسی واردات امسال 644 هزار و 908 تن بوده است که از این میزان 81 هزار و 966 تن جو و 110 هزار و 660 تن گندم و 330 هزار تن ذرت و همچنین 122 هزار تن روغن خام در سال جاری وارد کشور شده است.

نیک‌ نفس همچنین گفت:‌ وسعت منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد در حال حاضر 1060 هکتار عملیاتی شده و برنامه داریم که 1060 هکتار دیگر از زمین‌های منطقه خریداری و به وسعت منطقه اضافه شود.

وی گفت:‌در حال حاضر روزانه 700 کامیون کالا از گمرک بندر امیرآباد خارج می‌شود و به میزان زیادی نیز کامیون حامل کالاهای صادراتی وارد بندر امیرآباد می‌شود.

وی همچنین در زمینه ماندگاری کالا در انبارها گفت:‌ وقتی یک کالایی وارد منطقه ویژه می‌شود تا به گمرک اظهار نشود از آن اطلاع ندارم اما بعد از آن در بیرون از منطقه در انبارهای اختصاصی صاحبان کالا و تحت کلید گمرک کالا ذخیره شده و تشریفات گمرکی در انبارها انجام می‌شود.  در فعالیت‌های امروز بندر امیرآباد از یک طرف محصولات سیمان ایران از مقصد مازندران و شاهرود در بسته‌های یک تنی به مقصد روسیه در حال بارگیری برای صادرات بود و از طرف دیگر محصولات جو دامی و گندم که از طریق کشتی‌های فله‌بر داخل کامیون‌ها بارگیری و باری توزیع در کشور ارسال می‌شد.

نیک‌ نفس همچنین در زمینه ترانزیت کالا گفت:‌ در سال جاری 102 هزار و 500 تن ترانزیت خارجی از طریق امیرآباد انجام شده است.

وی در بخش دیگری از گزارش خود به سابقه گمرک در مازندران اشاره کرد و گفت:‌ اولین گمرک مازندران در منطقه بابلسر یا پیش‌بندر سابق و بارفروش از دوره صفویه راه‌اندازی شده که در آن زمان مراودات با منطقه هشت‌ترخان و بادکوبه روسیه انجام می‌شد و بارها توسط کرجی‌های کوچک جابه‌جا می‌شد که معمولا آهن، سماور و مصنوعات فلزی وارد کشور می‌شد و در مقابل فرآورده‌های تهران، شاهرود شامل گردو، کشمش، خشکبار و همچنین پنبه از بندر گز به روسیه صادر می‌شد. در آن موقع 5 درصد حقوق گمرکی گرفته می‌شد اما از سال 1318 گمرک نوشهر راه‌اندازی شد و اولین فعالیت تجاری نوشهر از سال 1318 آغاز شد اما بعد از فروپاشی روسیه و استقلال کشورهای حاشیه دریای خزر و بعد از انقلاب اسلامی در سال 1376 گمرک ساری به گمرکات کشور اضافه شد.

ابتدا فعالیت این گمرک به اسم مسافری و در فرودگاه دشت ناز ساری بود که بعد از آن تبدیل به فرودگاه بین‌المللی شده و واردات، صادرات و ترانزیت از آن آغاز ش.

وی گفت:‌ از سال 1380 بندر امیرآباد در شرق مازندران آماده فعالیت شد و این بندر با کشور ترکمنستان، روسیه و همچنین از طریق جاده با تاجیکستان و قزاقستان و با واسطه ترکمنستان مرتبط می‌شود که در بندر ترکمن‌باشی آکتائو و آخاچ قلعه روسیه در ارتباط است.

به گفته وی، فعالیت تجاری گمرک از سال 1381 زیر نظر گمرک ساری آغاز شد و بعد از آن گمرک امیرآباد با چارت سازمانی مستقل آماده فعالیت شد در حال حاضر 13 اسکله همزمان برای کشتی‌های تا 6 هزار تن قابلیت تخلیه و بارگیری دارند و ظرفیت اسمی بندر امیرآباد به 7.5 میلیون تن در سال می‌رسد.

نیک‌ نفس گفت: راه‌های ارتباطی بندر امیرآباد با سایر نقاط کشور از طریق جاده و ریل سراسری است و تا بندرعباس می‌توان از طریق ریل کالاها را جابه‌جا کرد.

در حال حاضر در بندر امیرآباد همچنین خودروهای خارجی از طریق کشتی‌ها وارد بندر شده تا پس از طی مراحل قانونی و گمرکی ترانزیت شوند. این بندر همچنین نقش مهمی در تأمین کالاهای اساسی مانند ذرت، جو دامی و گندم و حتی روغن خوراکی را دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا