اخبار

امضای بیانیه ترانزیتی ایران با ۶ کشور آسیای میانه

بعد از ۲ روز جلسات ترانزیتی ایران با کشور‌های حوزه آسیای میانه از جمله قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان، بیانیه همکاری ترانزیتی به امضای نمایندگان این ۶ کشور رسید.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی کشورمان بعد از امضای این بیانیه گفت: این اجلاس به ابتکار جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، با توجه به شرایط منطقه موضوع ترانزیت بسیار تعیین کننده شده است و وزرا و نمایندگان کشور‌های شرکت‌کننده تصمیمات خوبی را اتخاذ کردند.

وی افزود: این اجلاس به ابتکار جمهوری اسلامی ایران از این به بعد هر ۶ ماه یکبار برگزار می‌شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، کشور‌های عضو این اجلاس بر توسعه بخش ترانزیت، یکسان سازی تعرفه‌های ترانزیتی و صدور یکساله ویزای رانندگان ترانزیتی به عنوان بخشی از بیانیه امضا شده تاکید و به تفاهم رسیدند.

قاسمی در نشست خبری مشترک بعد از امضای این بیانیه در پاسخ به ایرنا در خصوص زمان اجرای این بیانیه مشترک و جزییات مطرح شده در آن، گفت: موضوع ترانزیت برای دولت سیزدهم بسیار جدی است، سیاست ایران تسهیل ترانزیت با کشور‌هایی است که در چند سال اخیر دچار قطع ارتباط با آن‌ها بودیم.

وی ادامه داد: علاوه بر قطع بودن روابط با برخی کشور‌های آسیای میانه رابطه قوی با سایر کشور‌ها نداشتیم. بر این اساس بر مبنای بیانیه منتشر شده ارتقای ترانزیتی در منطقه در دستور کار قرار گرفت.

وزیر راه و شهرسازی گفت: این هدف از همین امروز آغاز شده و در راستای اقدامات مشترک پیش از این نیز، ۶۰ درصد ظرفیت ترانزیتی در منطقه افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا