بانکداری

اوراق گام؛ راهی برای از بین بردن نقدینگی مضر

مهدی بیات منش کارشناس بورس کالا بیان کرد: اوراق گام مانند چک عمل می‌کند، این اوراق باعث می‌شود فروشنده مواد اولیه، کالا را بدون مشکل به تولیدکننده به منظور تسهیل چرخه تولید بفروشد و پس از آن، اوراق را با نرخ تنزیل مورد نظر خریدار، در بازار سرمایه نقد یا تا سررسید نگهداری کند.

این کارشناس بورس کالا با اشاره به این موضوع که در اوراق گام از اعتبار خود تولیدکننده استفاده می شود؛ گفت: طراحی و اجرای اوراق گام بر مبنای عدم شکل گیری تورم است، اما تعدادی بر این باورند که ممکن  است حجم بالای تقاضای اعتبار برای تولیدکنندگان منجر به ایجاد تورم شود.

وی افزود: با نظارت بورس کالا و بانک مرکزی از ایجاد تقاضای ناگهانی جلوگیری می‌شود، پس دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

بیات‌منش اوراق گام را روغن چرخ‌ های تولید دانست و گفت: اگر شرکتی بخواهد از سایر روش ها مانند فروش سهام و گرفتن وام با پرداخت سود، تامین سرمایه کند باید هزینه بیشتری را نسبت به تامین سرمایه از طریق اوراق گام بپردازد، پس می‌توان گفت که تامین مالی از طریق اوراق گام  به جز پرداخت کارمزد به بانک هزینه‌ای ندارد.

وی افزود: سرعت بالا در تامین مالی از دیگر مزایای این اوراق است، اما اگر تامین سرمایه بخواهد از طریق وام صورت بگیرد مراحل قانونی دریافت وام زمان بر است، همچنین اعتبار تامین این روش نسبت به سایر روش ها مانند وام بالا است.

این کارشناس بورس کالا در پایان تاکید کرد: هدف استفاده از اوراق گام جلوگیری از ایجاد نقدینگی مضر است؛ به عنوان مثال؛ شرکتی از روش گرفتن وام برای تامین سرمایه استفاده می‌کند در این جا برعکس روش اوراق گام ممکن است این تسهیلات صرف افزایش تولید نشود و به مصرف شخص مانند خرید خانه اختصاص یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا