اخباراخبار میز تخصصی بانکداری

ذخایر ارزی کشور چند برابر شده است/ مداخله موثر بانک مرکزی در بازار ارز بدون ارزپاشی

به گزارش روابط عمومی قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی ;حسن حسن‌خانی؛ کارشناس مسائل ارزی ، با بیان اینکه در روزهای اخیر به دلیل شوک‌های سیاسی در منطقه شاهد افزایش نرخ ارز هستیم، گفت: بازار ارز با دو عامل اساسی ذخایر ارزی و دسترسی به منابع ارزی و همچنین مداخله بانک مرکزی تحت کنترل قرار دارد که البته نوع مداخله بانک مرکزی هم بسیار مهم است و شرایط عرضه و تقاضا را تغییر خواهد داد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دو عامل تعیین کننده بازار ارز، نقش فعال بانک مرکزی در بازار و میزان ذخایر ارزی است، تصریح کرد: دولت سیزدهم موفق شده است حجم ذخایر ارزی را تقویت کند؛ به نحوی که امروز میزان ذخایر در دسترس بانک مرکزی نسبت به پایان دولت قبل چندین برابر شده است.

وی گفت: افزایش ذخایر بانک مرکزی دلایل متفاوتی دارد که مهمترین آن افزایش قیمت و صادرات نفت است. از دیگر دلایل مهم، کم اهمیت شدن یا بی رمق شدن تحریم است؛ چرا که تحریم ذاتا ماهیت کوتاه مدت دارد و امکان ندارد که تحریم در بلند مدت بتواند ساختار خود را حفظ کند.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: عامل مهم دیگر در افزایش ذخایر ارزی بانک مرکزی دیپلماسی فعال کشور به خصوص با کشورهای حوزه شرق یعنی کشورهای چین و روسیه است.

وی اضافه کرد: دولت در دو سال گذشته  موفقیت خوبی در فروش نفت داشته که پول حاصل از صادرات آن را هم به آسانی و به طور کامل دریافت می‌کند.

حسن‌خانی تاکید کرد: تقویت ذخایر بانک مرکزی موجب شد تا قدرت مداخله بالقوه در بازار ارز افزایش یابد، البته این قدرت مداخله به معنی ارزپاشی نیست و در حال حاضر اصطلاحا “چپ بانک مرکزی” پُر است، در این شرایط سفته بازان کمتر جرات سوء استفاده و حملات سفته بازانه پیدا می کنند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تغییر ماهیت مداخله بانک مرکزی در بازار ارز گفت: بعد از سال ها تجربه، ادبیات مداخله ارزی بانک مرکزی تغییر کرده و نوع مداخلات پیشرفته تر و کاراتر شده است . امروز بانک مرکزی دیگر به صورت بی هدف ارز پاشی نمی کند، یعنی این بانک تا آن جا که می تواند با «منابع خود بازار» در بازار ارز مداخله می کند که باید مداخله فعال خود را در بازار بیشتر کند.

این تحلیل‌گر بازار ارز اظهار کرد: کشور روسیه وقتی که به اوکراین حمله کرد 645 میلیارد دلار ذخایر ارز و طلا در دسترس داشت، یعنی حدود یک سوم  GDP ذخایر در دسترس داشت، بنابراین اگر بتوانیم در اقتصاد ایران ذخایر بانک مرکزی را به حدود 150 میلیارد دلار برسانیم با هر شوک تحریمی یا سیاسی مقابله خواهیم کرد.

حسن‌خانی در پایان تاکید کرد: در حال حاضر ارزش GDP کشور ما حدود 500 میلیارد دلار است  و اگر بتوانیم یک سوم GDP یعنی حدود 150 میلیارد دلار ذخایر ارز و طلا در دسترس بانک مرکزی قرار دهیم، این بانک به راحتی می تواند بازار ارز را به مدت طولانی مدیریت کند.

 

 

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/ehq7

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا