اخبار

برخورداری ۹۵ درصد جمعیت روستایی کشور از آب پایدار تا پایان دولت

علی اکبر محرابیان، در آیین افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران، اظهار داشت: طرح جهاد آبرسانی در 10 هزار روستای کشور در حال اجراست و هم‌اکنون با پیشرفت 29 درصدی در حال تداوم است.

وی افزود: قرار است در سه سال این کار تمام شود و تعداد روستا‌ها در طرح جهاد آبرسانی به 16 هزار روستا خواهد رسید؛ آبرسانی به این تعداد روستا، میزان برخورداری آب روستایی را به حدود 95 درصد جمعیت روستایی کشور می‌رساند.

وزیر نیرو بیان اینکه هم اکنون 60 هزار روستا در کشور وجود دارد که فرآیند آبرسانی در بخشی از این روستا عملیاتی و محقق شده است، ادامه داد: امروزه شاهد تغییرات اقلیمی در سطح جهان هستیم؛ این تغییرات آب و هوایی باعث تغییرات الگو‌های بارشی در جهان به‌ویژه در ایران شده است، در این شرایط ضرورت مدیریت منابع آب امری پراهمیت و غیر‌قابل انکار است.

وزیر نیرو ادامه داد: کاهش بارش‌ها و افزایش تقاضای آب با توجه به رشد صنعت و اقتصاد در کشور دو مولفه‌ای است که برآیند توجه به مدیریت منابع آب را دوچندان می‌کند.

وی گفت: اگر سرانه آب قابل برنامه‌ریزی را در طول 50 سال گذشته بررسی کنیم، می‌بینیم که سرانه آب قابل مدیریت و تجدیدپذیر به شدت کاهش یافته و سرانه آبی که در اختیار هر ایرانی قرار می‌گیرد از حدود 6500 متر مکعب در سال به حدود 1200 متر مکعب رسیده است، این می‌طلبد که با روش‌های نوین بتوانیم منابع آب خود را به خوبی مدیریت کنیم.

محرابیان تصریح‌کرد: مهمترین دلیل برگزاری نمایشگاه همین موضوع است؛ محلی که همه فعالان، دانشمندان، مهندسان، محققان، کارشناسان، فعالان اقتصادی، صنعتی و تولیدی و بازرگانی حوزه آب و آبفای کشور جمع شده‌اند که بتوانیم با روش‌های نرم فزاری و سخت‌افزاری به مدیریت منابع آب خود کمک کنیم؛ مدیریت آبی که در کشور قابل تجمیع، برنامه‌ریزی و توزیع است.

وی اظهار کرد: کاهش سرانه مصرف آب در کنار بعد نگران کننده، دارای ابعاد امیدبخش است. نگران کننده این که نمی‌توانیم با روش‌های گذشته و سنتی، آبی که غیر قابل مدیریت و غیر‌قابل حساب بوده را همچنان مدیریت کنیم، اما از سوی دیگر کاهش سرانه به معنای رشد اقتصادی و مصرف است.

وی افزود: اگر میزان مصرفی که ایرانی‌ها امروز در عرصه‌های کشاورزی و واحد‌های صنعتی خود دارند را با گذشته مقایسه کنیم می‌بینیم که کشور در حال رشد و پیشرفت است و این بعد خوشحال کننده ماجراست و آنچه برای ما، مسئولان و کارشناسان حوزه آب اهمیت دارد رسالت سنگینی بر دوش ما گذاشته این است که بتوانیم با این حجم بارش خدادادی همه نیاز‌های امروز و آینده مردم را تامین کنیم.

محرابیان ادامه داد: قدر مسلم دو روش داریم؛ یکی برنامه‌ریزی و مدیریت به روش‌های نرم افزاری و دومی اجرای پروژه‌های مدیریت منابع آب در کشور است.

وی گفت: در مدیریت اجرای پروژه‌های سخت افزاری، بالادستی، انتقال و مهار آب‌ها و تصفیه خانه آب و اکثر پروژه‌ها در این زمینه‌ها امروز شاهد فعالیت قابل توجه در بخش آب کشور هستیم. باید به خودمان متذکر شویم که چه بودیم و چه هستیم و این نکته مهمی است.

محرابیان در همین زمینه ادامه داد: 40، 50 سال پیش در کدام نقطه بودیم و امروز در کدام نقطه هستیم. با بررسی وضعیت صنعت آب و برق وقتی مطالعه می‌کنم که کارشناسان ما در تعریف پروژه و امور مهندسی و اجرایی در چه نقطه‌ای بودیم و امروز در چه نقطه‌ای قرار داریم به خود می‌بالم که به عنوان عضوی کوچک و خدمتگزار در این صنعت تلاش می‌کنم.

وی گفت: امروز در داخل و خارج از کشور پروژه‌هایی در حال اجرا داریم که یکی از آن‌ها اجرای بلندترین و بزرگترین سد جهان است و سد بختیاری نامیده می‌شود، بزرگترین افتخار سدسازی ایران که امور مهندسی و اجرایی آن و ده‌ها و صد‌ها پروژه عظیم مهار و انتقال آب دیگر به دست متخصصان ایرانی در دست اجراست.

وزیر نیرو گفت: با توجه به مضیقه آب کشور پروژه‌های مهار آب پروژه‌های سنگینی است و به عبارتی ابرپروژ‌هایی به شمار می‌روند که در کشور در دست اجرا هستند؛ طرح‌های مهار آب در غرب کشورو صد‌ها کیلومتر خطوط انتقال و تونل هستند که به این سطح دانش افتخار می‌کنیم.

وی افزود: نکته مهم و نوید بخش برای فعالان بخش آب این است که عزم دولت برای اجرای این پروژه‌ها جزم است، اعتبارات فراوانی برای این بخش گذاشته شده است و از شروع دولت سیزدهم و به‌ویژه در تدوین برنامه هفتم توسعه، موضوع آب به عنوان مهمترین عنصر اجرای پروژه‌ها و طرح‌های توسعه کشور محسوب می‌شود.

محرابیان گفت: فعالان این بخش باید سرعت کار خود را افزایش داده و به فکر اجرای طرح‌های توسعه در بخش صنعت، مهندسی و به‌ویژه در امور پیمانکاری باشند، متاسفانه شاهد این بودیم که بخش پیمانکاری کشور در سال‌های اخیر تحلیل رفت.

وزیر نیرو ادامه داد: پیام امروز من به فعالان، پیمانکاران، مهندسان مشاور و شرکت‌های صنعتی به‌ویژه دانش‌بنیان این است که عزم خود را جزم کرده و با تلاش بیشتر و سرمایه‌گذاری سنگین‌تر و اراده‌های پولادین در پی اجرای این پروژه‌ها باشید.

وی گفت: اگر شاخص‌های توسعه روستایی و مناطق محروم کشور را نگاه کنیم از اغلب کشور‌های جهان پیشرفت‌های بیشتری داریم.

محرابیان اظهار داشت: شاخص برق‌رسانی جمهوری اسلامی امروز در مناطق شهری 100 درصد و مناطق روستایی 99.7 درصد است و مابقی نقاط باقی مانده، نقاطی است که امکان برق‌رسانی به آن‌ها به عنوان واحد‌های ساکن امکان پذیر نیست، زندگی این‌ها در مسیر کوچ و … قرار دارد که وازرت نیرو و دولت برای آن هم تدبیر کرده است؛ استفاده از پنل‌های خورشیدی که توسط این‌ها در حال حمل و نقل است، به شدت توسعه داده شده است.

وزیر نیرو گفت: در موضوع آبرسانی شاخص برخورداری از برق خیلی کمتر بوده است؛ وزارت نیرو برنامه‌ریزی کرد و با حمایت دولت و تاکید رئیس جمهوری طرحی به نام جهاد آبرسانی در دستور کار قرار گرفت که در مرحله نخست 10 هزار روستا آبرسانی می‌شود.

محرابیان در این باره به حضور فعال بخش‌های مختلف، گروه‌های جهادی، نهاد‌های انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران، بسیج سازندگی، قرارگاه خاتم الانبیا و در کناراین‌ها پیمانکاران بخش خصوصی، شرکت‌های دانش‌بنیان و به ویژه خیران آبرسان اشاره کرد و گفت: از اوایل انقلاب در بخش‌های سلامت، آموزش و مدرسه‌سازی، حضور این خیران را داشتیم، اما با شروع دولت و تشکیل یک مجمع و حضور افراد خوشنام و با‌سابقه در امور خیریه، مجامع خیرین آبرسان را در نقاط مختلف کشور راه اندازی کردیم. اولین مجمع سال گذشته در تهران برگزار شد، تا ماه گذشته 8 مجمع در 8 استان تشکیل شد و به زودی این مجامع یکی پس از دیگری در تمام استان‌های کشور تشکیل می‌شود.

وی افزود: بیش از یکصد پروژه تصفیه‌خانه، شبکه و خطوط انتقال فاضلاب در سراسر کشور در دست اجراست که پیشرفت آن‌ها کند بوده است و با اصلاح شیوه، بخشنامه و سیاست‌گذاری در موضوع پساب، امیدورایم اجرای طرح‌های تصفیه فاضلاب و استفاده از آب‌های غیر‌متعارف در کشور سرعت گیرد.

محرابیان تصریح کرد: اتفاقی که افتاد این بود که در کنار آب‌های تحت‌الارضی و چاه‌ها، امروز استفاده از آب دریا و آب ژرف و انواع تامین آب با توجه به نکات کارشناسی و مسائل محیط زیستی در دستور کار بوده و سرعت بسیار خوبی گرفته است، امیدواریم منابع قابل توجهی در این زمینه تامین کنیم.

وی افزود: این سیاست باعث شده که تامین آب برای صنایع کشور امکانپذیر باشد. در سراسر کشور طرح‌های صنعتی داریم که این‌ها طرح‌های توسعه‌ای بوده و امکان توسعه و ایجاد اشتغال بیشتر را دارند، اما به خاطر محدودیت آب امکان توسعه به آن‌ها داده نمی‌شد. با استفاده از این سیاست مناسب می‌توانیم شاهد باشیم که آن‌ها نیز طرح‌های توسعه خود را اجرا کنند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در کنار این‌ها، طرح‌های بالادستی، سدسازی و خطوط انتقال آب با رعایت آخرین استاندارد‌های محیط زیست در دستور کار قرار گرفته و به خوبی در حال پیشرفت است.

وزیر نیرو با اشاره به مدیریت عرضه و تقاضا گفت: در مدیریت عرضه در موضوع اندازه‌گیری، کنتور به ویژه کنتور‌های هوشمند، باید اقدامی عملیاتی و سریع انجام دهیم؛ تاخیری که نسبت به صنعت برق وجود دارد را باید در صنعت آب جبران کنیم و آب را بتوان با حجم تعریف شده در کشاورزی، خانگی، صنعتی و … تحویل دهیم.

محرابیان افزود: در این زمینه نقطه ضعف داریم. نیاز است واحد‌های صنعتی ما با استفاده از شیوه‌های نوین و دانش شرکت‌های دانش‌بنیان و روش‌های هوشمندسازی، گام‌های بلند بردارند و حمایت‌های وزارت نیرو از فعالان این حوزه در بخش دانش، نمونه‌سازی و در بخش تیراژ‌های سنگین اجرایی خواهد بود.

وزیر نیرو با بیان اینکه “در بخش تقاضا، مهمترین عنصر فرهنگ‌سازی است”، گفت: بزرگترین مصرف کننده آب بخش کشاورزی است که باید دو گام برداریم، یکی توسعه شیوه‌های نوین آبیاری و دیگری اصلاح الگوی کشت متناسب با شرایط اقلیمی و متناسب با تعریف اقتصادی و نیاز‌های کشور با تمرکز بر کشت کالا‌ها و محصولات استراژیک و مورد نیاز کشور باید در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه هوشمندانه وارد شده است، باید کمک کنیم این وزارتخانه در مدیریت منابع آب بتواند کار مهم و موثری را انجام دهد.

محرابیان افزود: در بخش خانگی موضوع کنتور و ایجاد ابزار برای خانوار‌هایی که بتوانند که مصرف خود را به تنهایی و روش‌های هوشمند مدیریت کنند، باید در دستور کار قرار گیرد؛ کنتور‌های تجمیع شده ابزار خوبی برای مدیریت مصرف نیست.


لینک کوتاه:    https://fesadsetiz.ir/zxa1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا