اخبار

تامین مالی قرض الحسنه دانش بنیان ها برای تولید/ حمایت های مالیاتی برای رونق تولید در لایحه بودجه ۱۴۰۲ دیده شد

وزیر اقتصاد در ابتدای سخنان در این مراسم با اشاره به رسالت وزارت امور اقتصادی و دارایی در زمینه تامین مالی اقتصاد کشور گفت: شاید به یک معنا بتوان گفت این وزارتخانه یک وزارتخانه تامین مالی است و به غیر از حوزه‌هایی که به درآمد‌های نفتی مربوط است، بیشترین وظیفه در بخش تامین درآمد‌های پایدار در اقتصاد کشور بر عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی محول شده است.
دکتر خاندوزی در ادامه تصریح کرد: پشتیبانی از تامین مالی اقتصاد به معنای عام کلمه ازاهداف و ماموریت‌های اصلی وزارت اقتصاد است و زمانی که سیاست گذار خواسته است نمایندگی خود را در نهاد‌های حوزه تامین مالی اعم از مجمع عمومی بانک‌های دولتی و شورایی تعیین کند باز این مسئولیت را بر عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی گذاشته است و از همین مفهوم محوری می‌توان به عنوان عنصر پیوند دهنده مسئولیت‌های به ظاهر متعدد و پراکنده وزات اقتصاد نام برد.
وزیر اقتصاد در ادامه به تشریح اقدامات صورت گرفته توسط وزارت اقتصاد و سازمان‌های تابعه در جهت تامین مالی اقتصاد و کمک به شرکت های دانش بنیان گفت: در حوزه مالیات و سایر ابزار‌های درآمد زایی تلاش ما این بوده است که بیشترین جذابیت برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شود و اساسا به این بخش به عنوان محل تامین منابع درآمدی دولت نگاه نکنیم.
دکتر خاندوزی افزود: اتفاقی که در قانون جهش تولید دانش بنیان و آیین نامه اجرایی آن و به ویژه بند‌هایی که در موضوع اعتبار مالیاتی رخ داد، یکی از نمونه‌هایی است که در سال جاری با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری داشتیم و تلاش می‌کنیم این گونه ابزار‌ها به عنوان مشوق حوزه دانش بنیانی کشور فعال‌تر از قبل وجود داشته باشد.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: تا پیش از این هم مجموعه‌ای از معافیت‌ها در بخش مالیاتی در اقتصاد کشور وجود داشت، اما با اضافه شدن این ابزار‌های جدید به سبد معافیت‌ها و حمایت‌ها از بخش دانش بنیان، شاهد رشد و شکوفایی بیشتر این شرکت‌ها در اقتصاد خواهیم بود.
دکتر خاندوزی در ادامه گفت: در بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نیز پیشنهاد دادیم با توجه به اینکه بخش‌هایی از اقتصاد ایران همچنان از رکود خارج نشده است و نیاز به توجه بیشتر دارد، همچنان حمایت‌های مالیاتی لازم از این بخش‌ها صورت بگیرد و قطعا وقتی بخش واقعی تولید کنندگان و شرکت‌ها در اقتصاد ایران فعال شده و رونق ایجاد کنند، مجموعه درآمد ملی نیز افزایش پیدا کرده و در نتیجه برای دولت نیز افزایش درآمد ایجاد خواهد کرد.
وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه حتما نباید توقع داشته باشیم که این اتفاق زود رخ دهد، افزود: امیدوار هستم سطح درآمد مالیاتی که سازمان برنامه و بودجه برای درآمد‌های مالیاتی سال ۱۴۰۲ مشخص می‌کند حاوی همین پیام باشد که نگاه تسهیل گرایانه و توأم با گشایش به حوزه شرکت‌های تولیدی کشور به طور عام و شرکت‌های دانش بنیان به طور خاص همچنان ادامه خواهد داشت.
دکتر خاندوزی در تشریح اقدامات انجام شده در حوزه سایر ابزار‌های تامین مالی نیز گفت: در بین انواع روش‌های تامین مالی بانکی استفاده از تسهیلات قرض الحسنه، ویژگی بسیار ممتازی است که در تامین مالی ۱۰۰۰ شرکت دانش بنیان و فناور توسط بانک قرض الحسنه مهر ایران دیده می‌شود.
وزیر اقتصاد در ادامه تصریح کرد: در این طرح از بهترین روش تامین مالی یعنی تسهیلات قرض الحسنه و در حوزه تولید بهترین محصولات در اقتصاد کشور استفاده شده است که ضرب ممتاز در ممتاز کلید واژه‌ای است که برای جلسه امروز واقعا برازنده است.
خاندوزی با تقدیر از اقدامات بانک قرض الحسنه در تامین مالی طرح‌های دانش بنیان و فناور گفت: جلسه امروز صرفا با هدف ارایه تسهیلات به هزار شرکت دانش بنیان تشکیل نشده بلکه حضور رییس کل محترم بانک مرکزی و معاونت علمی ریاست جمهوری در این جلسه با هدف حمایت از این اقدام است که نقطه افتتاح و شروعی در بین روش‌های تامین مالی برجسته شود.

 


لینک کوتاه:    https://fesadsetiz.ir/qbzs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا