اخبار

تبدیل ۲.۷ میلیون مجوز کاغذی به شناسه یکتا

آخرین حکم از مجموعه احکام قانونی مربوط به تسهیل صدور مجوزها با تبدیل حدود ۲.۷ میلیون مجوز کاغذی به شناسه یکتا در موعد مقرر با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی ؛ هر فعال اقتصادی دارای مجوز الکترونیک، در بانک اطلاعات کسب و کارهای ایران «qr.mojavez.ir» یک صفحه اختصاصی حاوی شناسه یکتا دارد و پس از این، ملاک داشتن مجوز برای هر فعال اقتصادی، داشتن شناسه یکتا و صفحه اختصاصی در وب‌گاه فوق خواهد بود. با این حال امکان تبدیل غیرحضوری، رایگان و ۲۴ ساعته مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا برای صاحبان همه مجوزهای کاغذی همچنان در صفحه اصلی «درگاه ملی مجوزها» وجود دارد.

بر اساس این گزارش، از میان سه گروه اصلی مجوزها یعنی مجوزهای خانگی، صنفی و دستگاهی، گروه اول (مجوزهای خانگی) نیازی به الکترونیک کردن مجوز کاغذی ندارند و صاحبان مجوزهای خانگی کاغذی می‌توانند از درگاه ملی مجوزها به راحتی و رایگان مجوز درخواست را سه روزه دریافت کنند.

اطلاعات همه پروانه‌های کاغذی صنفی یا پروانه کسب نیز با همت دبیرخانه نظارت بر تشکل‌های صنفی در واپسین روزهای باقی مانده قانونی در اختیار درگاه ملی مجوزها قرار گرفته که به جز تعدادی که کد ملی، کد پستی و نشانی آنها اشکال داشته، برای سایرین، شناسه یکتا (پروانه کسب الکترونیکی) صادر شده است همچنین هفته گذشته با ارسال پیامک از سر شماره «mojavez.ir» به همه آنها اطلاع‌رسانی شده است و برای دارندگان احراز نشده نیز از طریق پیامک اطلاع‌رسانی شده تا در درگاه ملی مجوزها ثبت درخواست کنند که برای آنها نیز پروانه کسب الکترونیکی صادر شود.

درباره مجوزهای دستگاهی (صادره توسط ادارت و سازمان‌ها) هم به جز ۹ مورد، همه مراجع صدور مجوز، امکان تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا را به یکی از ۲ صورت اقدام فردی یا به صورت یکجا (با ارائه بانک اطلاعات مجوزهای قدیمی) فراهم کردند. با وجود تکلیف قانونی دستگاه‌ها در موعد مقرر، تیم فنی درگاه ملی مجوزها، برای این دسته هم در حال احراز هویت و صحت کد پستی فهرست‌های ارائه شده است و در روزهای آینده به تدریج برای صاحبان مجوزهای غیر صنفی هم شناسه یکتا صادر و پیامک به ایشان اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مطابق با آخرین اخبار، با گذشت مهلت قانونی تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا، دستگاه‌های زیر امکان تبدیل سیستمی این کار را اجرا نکرده‌اند و بانک اطلاعات مجوزهای کاغذی خود را نیز در اختیار درگاه ملی مجوزها قرار نداده‌اند:

– وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (برخی از مجوزها)

– وزارت آموزش و پرورش (همه مجوزها)

– سازمان حفاظت محیط زیست (همه مجوزها)

– وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (همه مجوزها بجز سازمان بهزیستی)

– وزارت کشور (سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و سازمان امور اجتماعی)

– وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (فقط سازمان غذا و دارو)

– قوه قضائیه (سازمان ثبت اسناد، مرکز وکلا و مرکز داوری)

– جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران

– جامعه حسابداران رسمی ایران

در صورتی که مسئولان صدور مجوز در این ۹ دستگاه، همچنان به ترک فعل ادامه دهند؛ صاحبان این مجوزها در آینده نزدیک، برای گرفتن انواع خدمات دولتی با مشکل مواجه خواهند شد.

تیم فنی این مرکز از این هفته (۱۹ تا ۲۵ خردادماه)، سایر نواقص درگاه ملی مجوزها را شناسایی و تکمیل می‌کند تا این یادگار جاودانه رئیس جمهور شهید، در ماه‌های آینده آماده افتتاح رسمی شود و دعای خیر میلیون‌ها فعال اقتصادی که از این به بعد بدون حضور و بدون کاغذ، به راحتی مجوز دریافت خواهند کرد، بدرقه راه شهیدان خدمت باشد.

وزارت اقتصاد ضمن تشکر از همه دستگاه‌هایی که در اجرای آخرین بخش از قانون تسهیل صدور مجوزها همکاری کردند به ویژه سازمان فناوری اطلاعات، رسانه ملی، سازمان ثبت احوال کشور، شرکت ملی پست، اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی به آن دسته از مراجع صدور مجوز که در اجرای تکالیف قانونی خود درباره تسهیل صدور مجوزها کوتاهی کردند؛ هشدار داده است که فوراً جبران مافات کنند؛ در غیر این صورت باید پاسخگوی عواقب آن در مراجع نظارتی باشند.

 

منبع:مهر

 

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/ajvr

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا