اخبار

توافق ایران و قزاقستان برای از سرگیری سوآپ نفتی

سید ابراهیم رئیسی عصر پنجشنبه (۲۱ مهرماه) در بازگشت از سفر دو روزه به قزاقستان در تشریح دستاورد‌های این سفر گفت: اجلاس سیکا با ۲۸ عضو دائم از شرق تا غرب آسیا گسترده شده است و به‌عنوان سازوکاری مهم در همگرایی، همکاری و امنیت آسیا نقش ایفا می‌کند.

وی اولویت توسعه روابط با همسایگان و تقویت همکاری با سازمان‌ های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را پیام حضور هیئت ایرانی در نشست قزاقستان دانست و افزود: در این اجلاس، تأکید داشتیم که امنیت منطقه باید حتماً درون‌زا باشد و دخالت قدرت‌های بیرونی نه‌تن‌ها راه‌حل مشکل نیست، بلکه بر مشکلات دیگر می‌افزاید.

رئیس‌ جمهوری با اشاره به فصل تازه روابط ایران و قزاقستان در دولت سیزدهم تصریح کرد: آنچه در دیدار با مسئولان قزاقستان بر آن تأکید شد، توسعه روابط اقتصادی و تجاری بود و در گام نخست مقرر شد رقم تجارت دو کشور به ۳ میلیارد دلار برسد که این هدف اقتضا می‌کند مسئولان و فعالان اقتصادی کشور برای تحقق این مهم تلاش خود را مضاعف کنند.

رئیسی موضوع از سرگیری سوآپ نفتی را از دیگر توافق‌ها بین ایران و قزاقستان در این سفر اعلام کرد و گفت: گرچه از حدود ۱۰ سال پیش این روند آغاز شده بود، اما در ادامه به دلیل مشکلاتی متوقف شده بود که در این سفر برای ازسرگیری سوآپ نفتی توافق شد.

وی تبادلات پولی و ارزی را از دیگر محور‌های مطرح شده اعلام و اظهار کرد: لغو روادید ۱۴ روزه از طرف ایران و قزاقستان هم زمینه خوبی برای توسعه روابط اقتصادی و تسهیل شرایط برای بخش خصوصی فراهم کرده است.

رئیس‌ جمهوری به بحث و گفتگو پیرامون همکاری‌ها در حوزه انرژی، حمل‌ و نقل و ترانزیت با کشور‌های شرکت کننده در اجلاس سیکا اشاره کرد و گفت: در این باره با مقام‌های قطری هم دیدار و گفت‌وگویی شد که با توجه به روابط همسایگی و تاکید مسئولان دو کشور برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی، استفاده از ظرفیت این کشور برای صادرات به خود قطر و نیز کشور‌های ثالث توافق شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا