اقتصاد بین الملل

حذف 95 درصدی دلار از تجارت روسیه و چین

 از زمان تحریم‌های غرب علیه مسکو، روسیه و چین، استفاده از ارزهای ملی خود در مبادلات تجاری خود را سرعت داده‌اند.

آندری بلوسف، معاون اول نخست وزیر روسیه در این رابطه گفت، ارزهای غربی تقریبا از مبادلات تجاری روسیه و چین به تدریج حذف شده است به طوری‌که تقریبا تمام پرداخت‌ها میان 2 کشور با روبل و یوآن انجام می‌شود.

وی توضیح داد، اکنون 95 درصد تمام تراکنش‌های میان چین و روسیه با یکی از ارزهای ملی 2 کشور انجام می‌شود و با توجه به رشد سریع مبادلات و همکاری‌های دو جانبه، رقم استفاده از ارزهای ملی رو به رشد است.

افزایش مبادلات تجاری دو جانبه میان روسیه و چین

این مقام روس که در نشست کمیسیون بین دولتی روسیه و چین در پکن سخنرانی می‌کرد، گفت، مبادلات تجاری دو جانبه میان دو کشور از هدف 200 میلیارد دلار در سال جاری بیشتر شده و احتمالا تا سال 2023 به 300 میلیارد دلار برسد.

وی خاطرنشان کرد، چین مدت مدیدی است که از شرکای بزرگ تجاری روسیه است و فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای دو کشور در حال گسترش است.

بلوسف افزود: «پروژه‌های مشترک سرمایه‌گذاری جدید در بخش‌های با اولویتی نظیر صنعت خودرو، معدن‌، صنایع شیمیایی گاز، کشاورزی، تدارک و پشتیبانی(لجستیک)، فناوری و سایر بخش‌ها در حال راه‌اندازی است.»

خروج شرکت‌های غربی از روسیه

شرکت‌های چینی از خروج شرکت‌های غربی از بازار روسیه بسیار منفعت برده‌اند، فعالانه جاهای خالی را پر کرده‌اند و برای حضور بیشتر در روسیه مشتاقند.

بلوسف تصریح کرد: «خروج شرکت‌های غربی از روسیه، فرصت‌های زیادی را برای شرکای چینی ایجاد کرده است تا در شرکت‌های نفت و گاز، پتروشیمی و خودروسازی روسیه و همچنین شرکت‌های تولیدکننده کالاهای مصرفی، محصولات شیشه‌ای و مصالح ساختمانی مشارکت کنند.»

روسیه به میزان زیادی فرآورده‌های انرژی، مواد غذایی و محصولات صنعتی به چین عرضه کرده است. چین تقریبا تمامی انواع کالا از جمله مواد غذایی، تجهیزات، تلفن همراه، محصولات الکترونیکی، محصولات مهندسی، مبلمان، اسباب‌بازی، منسوجات، پوشاک، کفش را صادر کرده است.

 

 

 

 

لینک کوتاه:                      https://fesadsetiz.ir/ugmm

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا