اخبار

دلیل ریزش بازار سرمایه چیست؟

یک کارشناس بورس گفت: اگر بخواهیم سرمایه را به بازار سرمایه برگردانیم باید بانک مرکزی و دولت در اتخاذ سیاست‌های تضعیف‌کننده بازار سرمایه تجدید نظر کنند و با ایجاد شرایط ثبات، اعتماد به بورس را احیا کنیم.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی ؛ روز گذشته شاخص بورس پس از ریزش‌های متوالی به رشدی چشم‌گیر دست یافت؛ اما دلیل آن ریزش‌های متوالی چه بود؟

احمد اشتیاقی کارشناس بازار سرمایه دلایل ریزش‌های اخیر بازار سرمایه را تشریح کرد : عمده‌ترین دلایل عدم رشد بازار به تصمیمات بانک مرکزی برمی‌گردد.

وی ادامه داد: دو تصمیم بانک مرکزی به طور مستقیم بر ضعف در رشد  و یا کاهش شاخص بورس اثر دارد. اولین مورد آن عدم اجازه برای رشد قیمت دلار نیمایی است که تقریبا یکسال است که در قیمتی حدود ۴۰ هزار تومان حبس شده است. دومین تصمیم موثر انتشار اوراق بانرخ سود تضمین شده ۳۰ درصدی بود.

بازار سرمایه

این کارشناس بورس بیان کرد: این دو رویکرد به همراه دیگر سیاست‌های دولت در بالابردن فشار‌های هزینه‌ای مانند افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و یا بالابردن عوارض شرکت‌های معدنی و عوارض صادراتی به توامان موجب از بین رفتن نشاط بازار سرمایه در آن دوران شدند.

وی ادامه داد: در این دوره بازار‌های موازی بورس به دلیل دخالت کمتر دولت جذاب‌تر بوده اند. دلار در این دوران به مرز ۵۹ هزار تومان رسید و اعتماد از بازار رخت بسته بود.

چه کنیم که بازار سرمایه رشد کند؟

اشتیاقی تاکید کرد: اگر بخواهیم سرمایه را به بازار سرمایه برگردانیم باید بانک مرکزی و دولت در اتخاذ سیاست‌های تضعیف کننده بازار تجدید نظر کنند. باید با ایجاد شرایط ثبات، اعتماد به بورس را احیا کنیم. شایان ذکر است که سرکوب دیگر بازار‌ها جواب افت شاخص بورس نیست.

وی ادامه داد: دولت ابزار چندانی برای سرکوب بازار بورس ندارد؛ بلکه با جذاب کردن بازار سرمایه و تولید می‌توانیم، نقدینگی را به سوی آن جذب کنیم. زمانی هزینه‌های تامین سرمایه را بالا می‌بریم قطعا پاسخ عکس می‌گیریم؛ یعنی زمانی که اوراق قرضه با نرخ سود ۳۰ درصد منتشر می‌شود، بانک از تولید کننده برای اعطای وام سود ۳۴ درصدی درخواست خواهد کرد و این یعنی افزایش هزینه تامین سرمایه!

بازار سرمایه

اشتیاقی تاکید کرد: با افزیش هزینه تأمین و بالابردن هزینه تولید، تولید کننده را سرکوب می‌کنیم؛ از طرف دیگر نیز اجازه افزایش قیمت محصول را از وی سلب می‌کنیم و ارز حاصل از صادرات او را نیز ارزان می‌خریم. اینگونه تولید و به تبع آن بازار سرمایه را سرکوب می‌کنیم.

 

منبع:خبرگزاری آنا

 

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/iur0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا