آمار

رشد تولید فولاد ایران به ۲۸ میلیون تن/ تولید فولاد در جهان کاهش یافت

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ با افزایش ۳.۹ درصدی به ۲.۹ میلیون تن رسیده است.

در حالی که تمامی ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در جهان در ماه نوامبر با کاهش تولید مواجه شده اند، ایران، هند و چین افزایش تولید داشتند که چین بیشترین افزایش تولید را به خود اختصاص داده است.

همچنین بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در ۱۱ ماه نخست ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸.۵ درصدی داشته و به ۲۷.۹ میلیون تن رسیده است.

بر اساس این گزارش، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن ماه تاکنون این جایگاه را حفظ کرده است.

ایران در سال گذشته ۲۸.۵ میلیون تن فولاد تولید کرد

همچنین بر اساس آمار این نهاد بین‌المللی، تولید فولاد ایران طی سال ۲۰۲۱ به ۲۸.۵ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش ۱.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

بیش از ۷۲ درصد تولید فولاد منطقه غرب آسیا در دست ایران

تولید فولاد در غرب آسیا همانند ماه گذشته در این ماه افزایشی شده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱.۶ درصد افزایش یافته و به ۴ میلیون تن رسیده است.

کشور‌های غرب آسیا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته اند شامل ایران، قطر، عربستان و امارات هستند.

با توجه به تولید ۲.۹ میلیون تنی ایران در ماه نوامبر، ۷۲.۵ درصد تولید فولاد غرب آسیا در اختیار ایران بوده است.

بیشترین کاهش تولید برای ترکیه

بر اساس این گزارش، چین با تولید ۷۴.۵ میلیون تن، هند با تولید ۱۰.۴ میلیون تن و ژاپن با تولید ۷.۲ میلیون تن، سه کشور نخست تولید فولاد در جهان هستند.

تولید فولاد ترکیه با کاهش ۳۰.۷ درصدی بیشترین میزان افت را به خود اختصاص داده است.

تولید فولاد ژاپن ۱۰.۷ درصد، آمریکا ۱۰.۵ درصد، روسیه ۹.۶ درصد، کره جنوبی ۱۸.۱ درصد، آلمان ۱۷.۹ درصد و برزیل ۱۶.۳ درصد کاهش یافته است.

بر اساس آمار‌های انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد چین ۷.۳ درصد و تولید فولاد هند ۵.۷ درصد افزایش یافته است.

کاهش تولید فولاد در جهان

بر اساس این گزارش، تولید فولاد جهان در ماه نوامبر ۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۶ درصد کاهش یافته و به ۱۳۹.۱ میلیون تن رسیده است.

همچنین تولید فولاد جهان در ۱۱ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۷ درصد افت کرده و به ۱۶۹۱.۴ میلیون تن رسیده است.

کاهش تولید ۱۸ درصدی تولید فولاد در اروپا

تولید فولاد در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه نوامبر با کاهش ۱۷.۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۰.۵ میلیون تن رسیده است.

سایر کشور‌های اروپایی یعنی بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، نروژ، صربستان، ترکیه و انگلیس نیز کاهش ۲۵.۱ درصدی تولید داشتند و میزان تولید فولاد آن‌ها به ۳.۲ میلیون تن رسیده است.

بحران انرژی در اروپا و افزایش سرسام آور انرژی بر بسیاری از صنایع کشور‌های اروپایی تاثیر منفی گذاشته است. حتی بسیاری از کارشناسان نسبت به از دست رفتن صنایع در این کشور‌ها هشدار داده اند و برخی نیز از به خطر افتادن پایگاه صنعتی این اتحادیه خبر می‌دهند.

کشور‌های آسیا و اقیانوسیه که شامل استرالیا، چین، هند، ژاپن، نیوزیلند، پاکستان، کره جنوبی، تایوان، تایلند و ویتنام هستند، در ماه نوامبر ۲۰۲۲ یعنی آبان ماه امسال ۱۰۱.۴ میلیون تن فولاد تولید کردند که ۲.۷ درصد بیشتر شده است.

تولید فولاد کشور‌های آمریکای شمالی (شامل کانادا، کوبا، السالوادر، گواتمالا، مکزیک و آمریکا) نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶.۳ درصد کاهش یافته و به ۸.۹ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد آفریقا که شامل کشور‌های مصر، لیبی و آفریقای جنوبی است با کاهش ۱۱.۴ درصدی به ۱.۳ میلیون تن رسیده است.

همچنین تولید فولاد کشور‌های مستقل مشترک‌المنافع (بلاروس، قزاقستان، مولداوی، ازبکستان)، روسیه و اوکراین در این بازه زمانی با ۲۴.۶ درصد کاهش به ۶.۵ میلیون تن رسیده که بیشتر به علت کاهش تولید روسیه و اوکراین بوده است.

تولید فولاد کشور‌های آمریکای جنوبی که شامل آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، اکوادر، پاراگوئه، پرو، اوروگوئه، ونزوئلا هستند، نیز با کاهش ۱۴.۳ درصدی به ۳.۴ میلیون تن تولید داشته‌اند.

انجمن جهانی فولاد، یکی از بزرگ‌ترین و پویاترین انجمن‌های صنعتی در جهان است که در تمامی کشور‌های بزرگ تولید کننده فولاد عضویت دارد.

این انجمن بین المللی، نماینده تولید کنندگان فولاد، انجمن‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد و موسسات تحقیقاتی فولاد است.

در این گزارش، ۶۴ کشور که ۹۸ درصد فولاد کل جهان را تولید می‌کنند، مورد بررسی قرار گرفته اند.

 


لینک کوتاه:    https://fesadsetiz.ir/6fwh

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا