مالیات

رشد ۲۰ هزار میلیارد تومانی درآمد ماهیانه مالیاتی در سال ۱۴۰۱

داوود منظور رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه نظام مالیاتی یکی از اجزا مهم و تأثیرگذار در اقتصاد است، گفت: این سازمان بیش از هر چیزی نیازمند سلامت است. این سلامت در تعامل با مردم و رفتارهای ممیزین و همچنین در رفتار مردم باید وجود داشته باشد. این دو الزامات مهمی برای نظام مالیاتی هستند. در بحث سازمان تلاش می‌کنیم تا با ابزارهای مختلف رفتارهای ماموران را رصد می‌کنیم.

وی افزود: یکی از ابزارهای تعیین شده دادستان انتظامی مالیاتی است که وظیفه آن برخورد با موارد تخلف است. دادستان های مالیاتی ما پس از کشف تخلف باید مورد را گزارش کنند. برای آنکه دادستان بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد در کل کشور دادیار داریم. این افراد که حسن شهرت دارند به عنوان معتمد شناخته می‌شوند. این موضوع یکی از تدابیر خوبی است که از سوی قانون‌گذار پیش‌بینی شده است.

اما واقعیت این است که ممکن است نتوانیم با این شرایط با همه موارد فساد برخورد کنیم. در فساد هر دو طرف ذی‌نفع هستند و اشتراک منافع منافع آنها شناسایی فساد را سخت می‌کند. البته در طی یک سال اخیر 170 مورد به بخش تخلفات اداری معرفی شده است. سعی شده تا با پلیس امنیت اقتصادی همکاری نزدیکی داشته باشیم و آنها نیز در پرونده‌های مهم ما حضور دارند. با همکاری پلیس امنیت اقتصادی و حراست های سازمان امور مالیاتی موارد تخلف متعددی را شناسایی کردیم. البته از طریق گزارش گیری های مردم نیز آماده شناسایی سو رفتارها هستیم.

منظور با اشاره به اینکه طرف دوم فساد مربوط به مودیان است، گفت: طبیعتاً مودیان ترجیح می‌دهند مالیات کمتری بپردازند. در یک سال گذشته با اطلاعات که از بانک‌ها، بیمه ها و سایر دستگاه ها دریافت کردیم، توانستیم دو میلیون و 200 هزار نفر مودی جدید شناسایی کردیم. همچنین حدود یک و نیم میلیون نفر اظهارنامه جدید دریافت شد و مجموع مودیان به بیش از چهار میلیون نفر رسیده است. البته همچنان معتقدیم که فعالان اقتصادی زیادی وجود دارند که شناسایی نشدند.

وی ادامه داد: روش‌های فرار مالیاتی زیادی وجود دارد و یکی از متداول‌ترین آنها ایجاد شرکت‌های صوری است. متاسفانه مشکلاتی نیز در قانون شرکت‌ها وجود دارد و سخت‌گیری لازم وجود ندارد. در بحث کارت‌های بازرگانی و کارت‌های بانکی نیز شاهد چنین مواردی هستیم. در حقیقت افراد به نام کس دیگری فعالیت اقتصادی می‌کنند و پس از مدتی آنها را رها می‌کنند. در سال گذشته یک بازنشسته آموزش و پرورش را شناسایی کردیم که طی سه سال گذشته 12 هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته است.

رییس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در یک بازه زمانی به دلیل وجود معافیت فرار مالیاتی در مناطق آزاد رخ می‌داد، گفت: با توجه به تخصص نهادهای مردمی این امکان وجود دارد تا برای مبارزه با فرار مالیاتی از کمک آنها استفاده کنیم. هر چقدر که ما بتوانیم مالیات بیشتری دریافت کنیم و نیاز دولت به سایر روش های تامین مالی را کاهش دهیم، دولت سالم‌تری خواهیم داشت. میانگین وصول درآمد در سال 1400 طی هر ماه 25 هزار میلیارد تومان، امسال این رقم به 45 هزار میلیارد تومان رسیده است و پیش‌بینی می‌کنیم این رقم در سال آینده به 55 هزار میلیارد تومان برسد.

وی افزود: این موضوع به استفاده از داده‌ها در مواجه با وصول مالیات مربوط می‌شود. در شرایطی که نظام مالیاتی داده‌های قابل اتکا در اختیار داشته باشد امکان بیش اظهاری هزینه و کم اظهاری درآمد کاهش پیدا می‌کند. ضمن اینکه هوشمندسازی سبب خواهد شد تا امکان برخورد های سلیقه‌ای و تعیین مالیات علی‌الراس کاهش پیدا می‌کند. در حال حاضر بانک اطلاعاتی خوبی در سازمان وجود دارد اما نیاز داریم تا نظام پردازش داده را گسترش دهیم. باید بتوانیم فین‌تک های مالیاتی را در اختیار بگیریم و جای خالی آنها در نظام مالیاتی حس می‌شود. اگر گروه‌هایی هستند که می‌توانند در حوزه فرار مالیاتی و تحلیل داده به ما کمک کنند قطعا از آنها استفاده خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا