مبارزه با قاچاق کالا و ارزویژه

رشد 5 برابری تولید لوازم خانگی در کشور / کاهش چشمگیر قاچاق با سیاست های حمایتی دولت

حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: سیاست های حمایتی دولت طی چند سال اخیر رشد 5 برابری تولید لوازم خانگی را به دنبال داشته است، به گونه‌ای که بتواند حداکثر نیاز بازار را تامین کند.

دهقانی نیا با بیان اینکه آمارها نشان می‌دهد روند تولید در صنعت لوازم خانگی، افزایش چشمگیری داشته است، اظهار کرد: روند رشد آمار تولید در صنعت نشان دهنده مناسب بودن چرخه تولید و فروش است زیرا با افزایش خرید این محصولات از سوی مردم، تولید نیز رشد را تجربه خواهد کرد.

قاچاق، اصلی ترین رقیب تولید کنندگان

وی افزود: کالای قاچاق به عنوان یک رقیب، مانع خرید مردم و کاهش تولید می‌شود و سیاست های حمایتی دولت طی چند سال اخیر رشد 5 برابری تولید لوازم خانگی را به دنبال داشته است و محصولات تولیدی ایرانی با کیفیت از سه میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه در سال ۹۷ به ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه در سال ۱۴۰۰ رسیده است.

قاچاق، اصلی ترین رقیب تولید کنندگان

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تصریح کرد: بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش‌بینی‌ها حاکی از تولید ۱۸میلیون دستگاه لوازم خانگی برای سال ۱۴۰۱ است که تمام این روند کاهش قاچاق را نشان می‌دهد.

دهقانی نیا اضافه کرد: تولید لوازم خانگی در سال ۱۴۰۰ با توجه به صدور شناسه کالا در سال گذشته برای تولید یک میلیون و ۶۸۰ هزار دستگاه لوازم صوتی و تصویری بود که در پنج ماهه نخست امسال به بیش از ۸۰۰ هزار دستگاه تولید دست یافته‌ایم که این آمار در کشور بی نظیر است.

کاهش آمار قاچاق با اجرای قانون صدور شناسه و کد رهگیری

وی ادامه داد: قانون صدور شناسه و کد رهگیری برای کالاها تغییر نمی‌کند، زیرا از همین طریق کشور توانست تولید داخلی را افزایش دهد و  این روند ابزار استعلام کالا را برای تولیدکننده، بازرس و مردم فراهم کرده تا اصالت کالا در همه مراحل قابل احصا باشد و بتوانیم با قاچاق کالا در سطح عرضه برخورد کنیم.

کاهش آمار قاچاق با اجرای قانون صدور شناسه و کد رهگیری

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد:  این ستاد، سیاست‌گذاری لازم برای مبارزه با این پدیده را انجام داده و امکان برای ضابطان قانون فراهم است تا با قاچاق برخورد قانونی کنند و در این زمینه پیگیری‌های لازم نیز انجام شده است.

دهقانی افزود: بر همین اساس قاچاق لوازم خانگی از ۲ میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار به کمتر از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده که این مهم از طریق مسیر اجرای اخذ کد رهگیری ممکن شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا