اخبار

رصد مالیاتی دهک‌های بالا و دانه درشت‌ها

به گزارش روابط عمومی قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی ، محمد هادی سبحانیان امروز یکشنبه در برنامه تلویزیونی گفت: افراد متعلق به دهک‌های پایین درآمدی نیز باید از تیررس نظام مالیاتی خارج شوند.

وی ادامه داد: نباید فعالان اقتصادی را در ادارات معطل کنیم. در حال حرکت به سمت نظام مالیاتی هوشمند هستیم و ابزار‌ها و بستر‌های لازم در حال تکمیل است و این امر به عدالت مالیاتی و تسهیل امور مودیان کمک می‌کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه سوال بسیاری از مردم این است که در کشوری که سرشار از منابع نفتی هستیم چرا باید مالیات پرداخت کنیم؟ گفت: به عنوان مثال کشور را به یک خانواده تشبیه می‌کنیم، اینکه اعضای خانواده کار و تلاش کنند و از محل آن خرج تحصیل کنند یا اینکه از ثروتی که دارند برای امورات جاری هزینه کنند؟ کدام مورد را عقل تایید می‌کند؟

وی بیان داشت: ثروت، روزی تمام می‌شود. قطعا نباید از ثروت خود برای مخارج جاری استفاده کرد، ما در کشور نفت داریم و ثروت همه ما ایرانیان است. این نفت سهم فرزندان من و شماست که باید صرف عمران و آبادانی در سال‌های آینده شود. ضمن اینکه نفت بستگی به تحریم‌ها دارد از این رو نباید به آن متکی بود. ما فارغ از اینکه کشورمان نفت دارد یا ندارد باید متکی به درآمدی باشیم که پایدار باشد.

سبحانیان به مالیات ستانی عادلانه اشاره کرد و گفت: رویکرد کلی ما در سازمان امور مالیاتی تمرکز بر دانه درشت‌هاست افرادی که از درآمد‌های بالایی برخورداری هستند قاطبه مردم نباید در تیر راس نظام مالیاتی باشند. این موضوع در نظام مالیاتی دنبال می‌شود و در جا‌هایی تبدیل به قانون شده است که یکی از آنها مالیات بر مجموع درآمد است.

وی بیان داشت: پیشرفت‌های خوبی در سیستمی شدن نظام مالیاتی صورت گرفته است و جلوگیری از فرار‌های مالیاتی را دنبال می‌کنیم که در این دولت با سرعت بیشتری به ثمر می‌نشیند که اگر استمرار یابد جلوی فرار مالیاتی گرفته می‌شود و فراریان مالیاتی ناراحت خواهند شد و سنگ اندازی خواهند کرد. زمانی فرار اتفاق می‌افتد که سلیقه‌های شخصی جایگزین سیستم هوشمند می‌شود؛ لذا باید به سمت سیستمی شدن حرکت کنیم تا مالیات ستانی عادلانه محقق شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور به وضع قوانین در حوزه مالیاتی اشاره کرد و گفت: اگر فراریان مالیاتی به وظایف خود عمل نکنند قطعا ضمانت اجرایی خواهد داشت و جرایمی از آنها دریافت می‌شود؛ ضمن اینکه با فعالان اقتصادی همراهی خوبی داریم.

وی افزود: قانون پایانه‌های فروشگاهی یکی از مهمترین قوانینی است که سیستمی شدن ارزش افزوده مالیات را به دنبال خواهد داشت. بنایی بر جریمه کردن نداریم ضمن اینکه باید مودیان به تکالیف خود عمل کنند.

سبحانیان خاطر نشان کرد: یکی از مصادیق مهم تکریم مودیان است، مودیان مالیات پرداخت می‌کنند تا ما کشور را اراده کنیم. همکاران ما در کف بازار پاسخگوی سوالات فعالان اقتصادی هستند و مرکز ۱۵۲۲ نیز پاسخگوی همه مودیان است.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ ماه امسال به دهیاری‌های کشور پرداخت شده است، گفت: این امر در راستای آبادانی روستا‌ها بوده است. همچنین ۲۷ هزار میلیارد تومان به حوزه سلامت پرداخت کرده‌ایم. باید به مردم اعلام کنیم که این مالیات در چه حوزه‌هایی پراخت می‌شود.

 

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/oc8s

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا