آماراخبارانرژی

رقم هدررفت انرژی در ایران معادل فروش نفت قبل از تحریم‌ها

رابطه مالی غیرشفاف و تهاتری و قیمت‌گذاری غیرمنطقی انرژی در طول زنجیره تولید، انتقال و توزیع، موجب شده است سالانه معادل 721 میلیون بشکه نفت خام، قبل از مصرف‌کننده نهایی یعنی مردم، هدر برود.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی ؛ ایران درحالی بر روی دریایی از نفت و گاز واقع شده که در تابستان با کمبود برق، در زمستان با کمبود گاز و در تعطیلات با کمبود بنزین و گازوئیل مواجه است و خسارتی بیش از 15 میلیارد دلار در سال را تحمل می‌کند، عددی که از ارزآوری صنعت پتروشیمی ایران نیز بیشتر است.
ناترازی انرژی در ایران در شرایطی است که طبق گزارش ستاد راهبری تحول دولت مردمی، سالانه 721 میلیون بشکه معادل نفت خام، انرژی در کشور قبل از رسیدن به مردم و در شبکه تولید تا توزیع هدر می‌رود، این میزان هدررفت انرژی، معادل فروش نفت ایران در شرایط غیرتحریمی است.طبق این گزارش، حدود 15.5 درصد از گاز تولیدی کشور معادل 152 میلیون متر مکعب در روز، قبل از رسیدن به مصرف‌کننده خانگی، صنایع و نیروگاه‌ها در شبکه تولید، انتقال و توزیع هدر می‌رود.
هدر رفت انرژی در بخش های مختلف

طبق آمار ستاد راهبری تحول، با اجرای پروژه‌های ارتقای بهره‌وری و بهینه‌سازی می‌توان در گام نخست، بیش از یک سوم از کل انرژی هدررفته در کشور معادل 262 میلیون بشکه را صرفه‌جویی کرد. به اعتقاد کارشناسان، رابطه مالی غیرشفاف و تهاتری بین نهادهای مختلف دولتی از تولید تا توزیع انرژی و قیمت یارانه‌ای انرژی در این شبکه تا قبل از مصرف‌کننده نهایی (یعنی مردم)، دلیل اصلی این میزان هدررفت است، زیرا در شرایط فعلی دستگاه‌ها، انگیزه‌ای برای اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی ندارند.

 

منبع:فارس

 

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/ljad

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا