آمار

رکورد رشد تولید در یکسال گذشته شکست

بنا به گزارش منتشر شده توسط پژوهشکده پولی و بانکی از رشد اقتصادی(از طریق بررسی تراز نامه 280 شرکت بورسی)، بعد از کاهش 5 درصدی شاخص تولید صنعتی در فروردین ماه، در اردیبهشت رشد این شاخص به حدود صفر درصد رسید اما در دو ماه اردیبهشت و خرداد ماه رشد اقتصادی صنعتی روندی افزایشی داشته و در دو ماه مذکور رشد به ترتیب 2.5 درصد و 5.8 درصد به ثبت رسیده است. این روند افزایشی در مرداد ماه هم نیز ادامه یافت تا رشد تولید صنعتی در اقتصاد ایران 6.7 درصد به ثبت برسد، این نرخ بالاترین نرخ رشد این شاخص در یکسال گذتشه محسوب می شود. با توجه به اینکه آمار رشد اقتصادی با تاخیر چند ماهه منتشر می شود، بررسی روند رشد اقتصادی از طریق وضعیت تولیدی شرکت های صنعتی، تصویر مناسبی از اقتصاد کشور ارائه می دهد که برای تحلیل گران و فعالین اقتصادی بسیار مفید است.

فروش انواع مقاطع فولادی میلگرد، تیرآهن و...

آمار ها نشان می دهد رشد تولید صنعتی در 9 ماهه ابتدایی سال 98 منفی بوده است، اما با شروع زمستان همان سال رشد به مرور روند صعودی به خود گرفت. تا جایی که در انتهای سال به حدود 2 درصد هم رسید، این در حالیست که در ابتدای سال 98 این نرخ در محدوده منفی 7 درصد بوده است. البته در فروردین ماه رشد تولید به شکل قابل توجهی کاهش یافت، پیش بینی می شود این رشد منفی به دلیل سیکل زمانی بوده است. این روند صعودی در سال 99 ادامه یافت، بیشترین رشد در سال 99 در میانه های سال رقم خورده است، البته بررسی ها نشان می دهد پس از سقوط بورس، یعنی از بازه مرداد ماه به بعد کمی این شاخص صعودی شده است. با شروع سال 1400 شاهد رشد بسیار بالای شاخص تولید شرکت های بورسی بودیم تا جایی که رشد ماهانه فروردین به نزدیکی 20 درصد هم رسید. می توان گفت که علت عمده این رشد به دلیل کاهش این شاخص تولید در فروردین 99 بوده است.

روند رشد صعودی رشد تا خرداد ماه سال گذشته ادامه یافت و رقم رشد در آخرین ماه از بهار سال 1400 به حدود 8 درصد رسید. با شروع تابستان شاهد ایجاد روند نزولی در شاخص رشد بودیم تا جایی که رشد در مرداد ماه به صفر درصد نیز رسید. به غیر از شهریور 1400 که رشد تنها برای یک ماه مثبت شد، از مرداد ماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال رشد تولید صنعتی شرکت های بورسی منفی با صفر درصد بوده است. تقریبا پس از 8 ماه تجربه رشد منفی یا در محدوده صفر، در آخرین ماه بهار سال جاری رشد تولید صنعتی مثبت به ثبت رسید. نرخ رشد خرداد ماه 2.6 درصد به ثبت رسیده است، این نرخ بالاترین رشد به ثبت رسیده در دوازده ماه گذشته است.

شاخص تولید صنعتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا