دسته‌بندی نشده

سود نیروگاه اتمی بوشهر برای ایران

بر اساس گزارش شرکت بهره‌برداری نیروگاه اتمی بوشهر، تولید برق این واحد 1000 مگاواتی طی 10 سال گذشته از 61 میلیون مگاوات ساعت عبور کرده است.

بر اساس این آمار در دوره اوج بار سال 1402، بیشترین برق تحویلی نیروگاه اتمی بوشهر در تاریخ ۳ مرداد ۱۴۰۲ با تامین ۹۹۶ مگاوات انرژی رقم خورده و کمترین برق نیز در ابتدای شهریور با تامین ۹۶۷ مگاوات ثبت شده است.

تولید 61 میلیون مگاوات ساعت برق توسط نیروگاه اتمی بوشهر در مصرف 97 میلیون بشکه نفت صرفه‌جویی ایجاد کرده است، همچنین به دلیل عدم انتشار گازهای آلاینده، فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر به جلوگیری از ۶۰ میلیون تن گاز مخرب محیط زیست به جو منتهی شده است.

صرفه جویی در مصرف نیروگاه اتمی بوشهر

در همین راستا، عسگر سرمست، کارشناس حوزه انرژی گفت: اگر قیمت هر بشکه نفت را به طور متوسط 55 دلار در نظر بگیریم، نیروگاهی اتمی بوشهر در زمان فعالیت 5.33 میلیارد دلار نفت صرفه‌جویی کرده، در حالی که هزینه ساخت آن معادل 4 میلیارد دلار برآورد می‌شود. یعنی این واحد نیروگاهی تاکنون برای ایران بیش از 1 میلیارد دلار سود داشته است.

بر اساس گزارش‌های هزینه همتراز شده تولید برق آژانس بین‌المللی انرژی، گران‌ترین قیمت تمام شده تولید برق هسته‌ای با احتساب نرخ تنزیل 3 درصد از ارزان‌ترین قیمت تمام شده نیروگاه‌های سیکل ترکیبی ارزان‌تر است.

میزان هزینه سرمایه گذاری در نیروگاه ها

در حال حاضر کمتر از یک درصد از شبکه برق کشور در قالب یک واحد تولیدی نیروگاه اتمی بوشهر از منبع هسته‌ای تامین می‌شود. یکی از دلایلی که به صورت مکرر به‌عنوان دلیل ساخته نشدن واحدهای نیروگاه اتمی شناخته می‌شود، مسئله هزینه سرمایه‌گذاری این واحدها است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا