مالیات

شناسایی ۲ میلیون مودی جدید مالیاتی در سال آینده/ سهم مالیات از بودجه جاری دولت افزایش می یابد

سید احسان خاندوزی در حاشیه نشست با کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده در مجلس اعلام کرد: باید از راهبرد کاهش وابستگی بودجه دولت به نفت و جایگزینی آن با درآمدهای پایدار در کشور استقبال کنیم، به این ترتیب آسیب‌پذیری اقتصاد ایران به تکانه‌های نفتی را کاهش دهیم، چون در حال حاضر با کاهش قیمت نفت کل نظامات مالی دولت و اقتصاد بهم می‌ریزد و باید این آسیب‌پذیری را به حداقل برسانیم و به جای آن ثبات و آرامش برای اقتصاد کشور فراهم کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: به موازات سیاست کاهش بودجه از درآمدهای نفتی، در نظر داریم درآمد مالیاتی پایدار ایجاد کنیم و بدون اینکه فشاری به مالیات‌دهندگان کنونی وارد شود که اکثر مالیات‌دهندگان اقشار فعال و شفاف جامعه هستند، نه‌تنها نرخ مالیات برای آنها افزایش نمی‌یابد، بلکه انتظار داریم نرخ مالیات برای تولیدکنندگان را هم کاهش دهیم.

وی گفت: در سال 1401 با همکاری مجلس شورای اسلامی توانستیم خط بهینه و مسیر وسط برای افزایش درآمدهای مالیاتی در عین کاهش نرخ مالیات برای فعالان اقتصادی را دنبال کنیم، به گونه‌ای که نرخ مالیات برای شرکت‌های تولیدی در سال آینده نه تنها افزایش نمی‌یابد، بلکه کاهش پیدا خواهد کرد.

خاندوزی تأکید کرد: امیدواریم با تصویب لایحه بودجه 1402 در مجلس سال آینده 7 واحد درصد نرخ مالیات تولید کاهش پیدا کند که این به معنای گشایش و فراغت برای تولیدکنندگان کشور به شمار می‌رود، اما از طرف دیگر با راه‌اندازی سامانه‌های اطلاعات اقتصادی، قادر خواهیم بود بخشی از فرار مالیاتی را شناسایی کرده و فراریان جدید را در تور مالیاتی قرار دهیم. گروه‌هایی که اساسا باری از دوش کشور برنمی‌دارند و فرار مالیاتی هم دارند. برخلاف اکثریت فعالان اقتصادی که عملکرد شفاف، اخلاق‌مدار و قانون‌مند در جامعه دارند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: اکثریت کارکنان دولت و کارگران و بازنشستگان که انضباط تاریخی در پرداخت مالیات دارند، ما با شناسایی افراد جدید در نظر داریم سال آینده بیش از 2 میلیون مودی جدید مالیاتی شناسایی کرده و درآمدهای پایدار مالیاتی برای دولت فراهم کنیم. در این خلال برخی شرکت‌های جدید هم شناسایی می‌شوند و پیش‌بینی شده است، کل درآمد مالیاتی در سال آینده نسبت به عملکرد سال 1401 قریب به 50 درصد افزایش خواهد یافت، بدون اینکه فشار مالیاتی به گروه‌‌‌‌‌های اقتصادی شفاف و شرکت‌های رسمی و مودیان سنتی مالیاتی وارد شود.

وی افزود: در حال حاضر در عمده کشورهای جهان سهم مالیات از بودجه جاری دولت، بین 80 تا 90 درصد است و در کشور ما هم که یک وابستگی تاریخی بودجه دولت به نفت وجود دارد، قصد داریم آرام آرام و با اجرای سیاست‌‌‌‌‌های اقتصاد مقاومتی سهم بودجه دولت از نفت را کاهش دهیم.

 


لینک کوتاه:    https://fesadsetiz.ir/ff8v

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا