اخبار

صدور ۱۳۰ هزار مجوز کسب و‌ کار/ تصویب ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای مجوز‌ها

صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امروز در چهل و هفتمین جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در سالن تلاش وزارت کار اعلام کرد: در مدت اجرای طرح تسهیل در صدور مجوز‌های کسب و کار بیش از ۱۳۰ هزار مجوز کسب و کار صادر و ۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای این مجوز‌ها تصویب شد که اگر برای هر فرصت شغلی ۱۰۰ میلیون تومان در نظر بگیریم از این محل ۳۰ هزار فرصت شغلی پایدار ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: بر فرض به کسی ۵۰ میلیون تومان رایگان هم بدهیم، اما اگر شاغل شود باز هم اثرات و برکاتی برای کشور دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: در سال‌های گذشته روستائیان هر روز محصولات خود را از قبیل تخم‌مرغ، لبنیات، حبوبات، پشم، پوست و سایر فرآورده‌ها را به شهر‌ها صادر می‌کردند، اما اکنون برعکس شده و هر روز وانت‌هایی محصولاتی مانند سبزی، میوه، تخم‌مرغ و لبنیات را از شهر به روستا می‌آورد یعنی جریان تولید را برعکس کرده‌ایم در حالی که باید به روال قبلی برگردد.

وی این را هم گفت: فردی که در خانه‌اش دار قالی برپا می‌کند چه نیازی به مجوز ما دارد و ما نباید بر سر راه کسب و کار مردم مانع ایجاد کنیم. حتی به کسانی که مجوز دادیم مثلا برای طبخ غذای خانگی اگر ایرادی پیدا کرد ۱۰ روز مجوز او را تعلیق کنیم تا روند آن تولید را اصلاح کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: نظام استاد-شاگردی و انتقال تجربه و حرفه از مادر به دختر و از پدر به پسر را باید احیا کنیم، چون هزینه آموزش را کاهش می‌دهد، در گذشته مردم در روستا‌ها خانه‌های دو طبقه داشتند که در طبقات پایین احشام و آذوقه خود را انبار می‌کردند و در طبقه بالا خودشان زنگی می‌کردند برای دامداری آنان نیازی به نگهبان و هزینه‌های اضافی نبود، اما امروز در برخی از شهر‌ها مانند خراسان‌جنوبی می‌گویند همه دامداری‌های خانگی را به خارج از شهر منتقل کنید که این کار موجب افزایش هزینه تولید و رفت و آمد و نگهبانی می‌شود.

مرتضوی با تأکید بر اینکه ما مکلف به تأمین معیشت مردم هستیم، گفت: باید موانع سر راه اشتغال را برداریم و همانطور که مقام معظم رهبری امسال را سال تولید و مانع‌زدایی از تولید عنوان کردند باید برای اشتغال مردم زمینه را فراهم کنیم.

وی همچنین خواستار مشارکت اعضای خانواده در مشاغل خانگی شد و گفت: بسیاری از مشاغل اصولا نیازی به دریافت مجوز از دولت ندارد.

نماینده سبزوار در مجلس: برخی مدیران استانی از قانون تسهیل در صدور مجوز‌های کسب و کار بی خبرند

در این جلسه همچنین نمایندگان مجلس و تعدادی از کارآفرینان نیز حضور داشتند.

در ادامه این جلسه ستاد، علی‌اصغر عنابستانی، نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس قانون تسهیل در صدور مجوز‌های کسب و کار را تصویب کرده و با گذشت چندین ماه از آن در برخی موارد اجرا نمی‌شود و حتی در استان خراسان مدیرکل‌هایی بودند که اصولا از وجود این قانون بی خبر بودند.

عنابستانی گفت: بر اساس قانون صدور مجوز‌های کسب و کار در ماده ۷ اگر یک دستگاه مجوز ندهد حداکثر ظرف یک ماه آن تقاضا به صورت سطح‌محور تبدیل شده و مجوز کسب و کار صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: ما مجوز کسب و کار را آسان می‌کنیم، اما منکر نظارت‌ها نیستیم و بلکه معتقدیم نظارت بر سلامت تولید و کسب و کار‌ها به جای نظارت پیشینی تبدیل به نظارت پسینی و ثانویه شود.

عنابستانی اظهار داشت: برخی از دستگاه‌ها متخصص نارضایتی‌تراشی برای مردم هستند، قانون گفته است که درخواست برای مجوز‌ها حداکثر باید یک ماهه صادر شود، اما برخی از مجریان قانون در دستگاه‌ها می‌گویند این قانون ایراد دارد و به صلاح نیست که اجرا شود انگار مجمع تشخیص مصلحت به دستگاه اداری و یا شهرستان منتقل شده است.

وی اظهار داشت: منِ قانون‌گذار، مسؤول درست بودنِ قانون هستم و اگر قانون ایراد داشت از ما سؤال کنید، اما نباید در اجرای قانون سلیقه مدیران اعمال شود.

معاون اشتغال وزیر تعاون: ۱۸ مجوز کسب‌و‌کار حوزه سلامت توسط سامان غذا و دارو صادر می‌شود

‌در ادامه این مراسم همچنین محمود کریمی بیرانوند، معاون اشتغال وزیر تعاون، گفت: از مجوز‌های کسب و کار حدود ۱۸ مجوز به سلامت زندگی مردم مرتبط بود که باید مجوز‌های آن از سوی سازمان غذا و دارو صادر شود.

در بخشی دیگر از این جلسه، یکی از کارآفرینان اظهار داشت: اگر در مورد همه رشته‌ها مجوز‌های فله‌ای بدهیم سلامت مردم به خطر می‌افتد و تسهیلاتی که در این قالب پرداخت می‌شود حیف و میل می‌شود؛ در واقع باید شایستگی‌ها را در صدور مجوز‌ها رعایت کنیم.

در این جلسه مصوبات چهل و هفتمین جلسه ساماندهی و حمایت از مشاغل قرائت و تصویب شد.

 


لینک کوتاه:    https://fesadsetiz.ir/ypxn

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا