اخبارخوزستان

۴ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در طرح‌های فولادی خوزستان

طرح های فاز دوم کارخانه فولاد جهان آرا، فاز توسعه کارخانه فولاد شادگان، طرح کارخانه فولاد آتیه خاورمیانه و طرح مگامدول آهن اسفنجی(زمزم) چهار طرح فولادی در استان خوزستان هستند که ارزش سرمایه گذاری در این طرح ها به چهار میلیارد یورو رسید.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی ؛ طرح فولاد آتیه خاورمیانه اهواز، با ظرفیت تولید ۶۰۰ هزار تن، توسط بخش خصوصی و با همکاری اداره کل صنعت، معدن و تجارت خوزستان اجرا شد، محصول تولیدی این طرح، ورق های فولادی گرم است که ارزش سرمایه گذاری در این طرح ۵۰ هزار میلیارد ریال است.

طرح فولاد آتیه خاورمیانه واقع در اهواز برای یک هزار نفر اشتغالزایی کرده است.

اجرای طرح کارخانه فولاد آتیه خاورمیانه در فاز اول ۳۶۰ هزار تنی نورد ورق عریض شرکت فولاد آتیه خاورمیانه از سال ۱۳۹۹ آغاز شد . این پروژه که با مشارکت مجدانه بانک تجارت و بخدمت گرفتن نیروهای متخصص، مدیران و کارکنان کارآزموده همراه بود، توانست که در یک

بازه زمانی برنامه ریزی شده این حرکت در خور تامل با استفاده از متخصصان داخلی و تامین ۷۰درصد از تجهیزات توسط سازندگان داخلی را در آستانه بهره برداری قرار دهد .

در فاز دوم که با ساخت کوره دوم تکمیل خواهد شد ظرفیت تولید به ۶۰۰ هزار تن در سال خواهد رسید، تولید نهایی کارخانه نورد ورق عریض شرکت فولاد آتیه خاورمیانه در دو بخش صنعتی و ساختمانی از سایز ۸ تا ۱۰۰ و با عرض ۱۸۰۰ میلیمتر ، و همچنین تولید انواع ورق ها با مختصات ۵۲st و ۳۷St با استاندارد ۵۱۶ A…Api.. ,Astm و تولید ورق های کم آلیاژ به بازارهای داخلی و

خارجی عرضه خواهد شد و علاوه بر تامین نیازهای داخلی قادر به ارز آوری قابل توجه برای کشور خواهد داشت.

فاز توسعه کارخانه فولاد شادگان با سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی

فولاد شادگان یکی از هشت طرح مهم فولاد کشور است که در ۲ فاز در زمینی به مساحت ۲۵۶ هکتار ساخته شده است.

فاز نخست این مجموعه با تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن شمش فولادی وارد مدار شده است و در مجموع هشت هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای راه اندازی آن هزینه شده است.

مجتمع فولاد شادگان یکی از هشت طرح مطالعات جامع فولاد کشور در راستای توسعه اشتغال در منطقه محروم شادگان در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی این شهرستان در سال ۱۳۸۲ مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

فاز توسعه فولاد شادگان با تولید ۸۰۰ هزار تن شمش فولادی آماده افتتاح است.

فاز دوم کارخانه فولاد جهان آرا با سرمایه گذاری ۸۰ هزار میلیارد ریال

کارخانه فولاد جهان آرا اولین تولید کننده تخته های فولادی اسلب) تا عرض ۲۰۲ متر در کشور است عرضه محصولات این کارخانه به بازار نیاز کشور به واردات این محصول را برطرف خواهد کرد.

مجتمع فولاد جهان آرا اروند در ۱۰ فاز طراحی شده است. علاوه بر سه فاز تولید تخته های فولادی یک واحد گندله سازی پنج میلیون تنی سه ماژول احیا وسه واحد نورد نیز در آن احداث خواهد شد ‌.

از دوم این کارخانه با ظرفیت ۱۲۰۰ هزار تن ورق های عریض فولادی و با سرمایه گذاری ۸۰ هزار دهه فجر آماده بهره برداری است.

طرح مگامدول آهن اسفنجی (زمزم ۳) با ایجاد اشتغال ۲۸۰۰ نفری

طرح مگامدول آهن اسفنجی (زمزم ۳) با ظرفیت تولید سالیانه ۱.۷۶ میلیون تن آهن اسفنجی، با درجه فلزی ۹۳ درصد و کربن ۲.۲ درصد بر اساس کیفیت مواد ورودی تعیین شده در طرح و با هدف تامین کمبود آهن اسفنجی مورد نیاز، برای ایجاد پایداری تولید فعلی و توسعه های آتی شرکت فولاد خوزستان تعریف و در حال اجراست.

از محل تفاوت سود حاصل از تولید در این کارخانه به جای خرید آهن اسفنجی، حدود سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی سالیانه حاصل خواهد شد.

قرارداد عملیات اجرایی این طرح از نیمه دوم سال ۱۳۹۸ با سرمایه گذاری ۱۳۵ میلیون یورو آغاز شده است.

این طرح دارای بالاترین ظرفیت تولید آهن اسفنجی با کیفیت مناسب در بین طرح های مشابه اجرا شده در کشور است.

بزرگترین ریفرمر تولید گاز احیایی با ۵۷۰ عدد تیوب که ظرفیت تولید را تا ۲ میلیون تن در سال بالا خواهد برد ضمن اینکه این طرح با بهره گیری از تکنولوژی میدرکس با کمترین میزان انتشار دی اکسید کربن در مقایسه با روشهای دیگر تولید فولاد است.

بهره گیری از بیشترین تعداد Bay در طراحی ریفرمر و استفاده از توان شرکت ها و سازندگان داخلی به میزان ۶۰ درصد ارزش پروژه در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی کشور است.

ایجاد ظرفیت فروش و صادرات حداقل یک میلیون تن آهن اسفنجی در سال از دیگر مزایای این طرح است.

در حال حاضر به دلیل عملیات ساخت و نصب تجهیزات این پروژه حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند و پس از بهره برداری از این مگاپروژه نیز برای حدود ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۸۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم، اشتغال پایدار ایجاد می شود.

 

منبع:ایرنا

 

 

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/a9jn

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا