مبارزه با قاچاق کالا و ارزهرمزگان

قاچاق محصولات کشاورزی در انتهای کانتینرهای یخچالی / کشف دهها پالت محصولات زراعی قاچاق توسط گمرک

سعیدی ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیر کل گمرک شهید رجایی در خصوص کشف های متوالی قاچاق گوجه فرنگی زراعی در گمرک شهید باهنر گفت : از ابتدای مرداد ماه امسال تاکنون،  حدود 90  تن گوجه فرنگی زراعی اظهار نشده  و 5 تن گوجه فرنگی اظهار شده تحت عنوان گوجه فرنگی گلخانه ای، توسط  همکاران زحمتکش امور بندری گمرک شهید باهنر کشف شده است .

وی هدف از فعل قاچاق اینگونه کالاها را  عدم پرداخت عوارض 60000 ریال ، عدم پرداخت مالیات از اظهار کالا (  پیاز 135 دلار که بجای گوجه فرنگی زراعی هر تن 450 دلار ) و عوارض کمتر عوارض آب مجازی ردیف بودجه 1401 دانست.

مدیر کل گمرک شهید رجایی گفت: از آنجائیکه گوجه فرنگی زراعی مشمول عوارض هر کیلوگرم 60000 ریال بوده و مرجع تشخیص نوع گلخانه ای و زراعی بودن گوجه فرنگی های اظهارشده در سامانه جامع گمرکی جهاد کشاورزی است ، عده ای سودجو بعلت داشتن امکانات سردخانه ای و انبار سورتینگ کالا ، اظهارنامه های خود را با کارت های اغلب اجاره ای و معروف به یکبار مصرف در سامانه جامع گمرکی ثبت مینمایند و از جهتی برای اختفا و جاسازی کالا تمام اقدامات را در کانتینر های یخچالی انجام داده و در گمرکات مرزی و اجرائی گوجه فرنگی زراعی را تحت کد کالای  ( تعرفه کالا ) گوجه فرنگی گلخانه ای که هیچگونه عوارضی ندارد و لزوما مشمول  مجوز قرنطینه نباتی می باشد  اظهار مینمایند و یا به گونه ای دیگر  بجای اظهار گوجه فرنگی که مشمول بررسی نماینده جهاد کشاورزی است و مشمول کنترل های گمرکی در اماکن گمرکی ( مطابق ماده 38 قانون امور گمرکی ) می‌باشد  تحت کالای دیگر که حساسیت کمتری دارد همانند ( پیاز ، خربزه ، کلم و کاهو و …. ) اقدام مینمایند.

 

کشفیات گوجه گمرک هرمزگان

به تجربه دیده می‌شود چون در این کانتینرهای یخچالی از حد متعارف و استاندارد بارگیری بیشتر کالا حمل می‌شود احراز این تخلف بدون امکانات روز و دیجیتال امری است دشوار که همکاران زحمتکش امور بندری گمرک شهید باهنر  با پذیرش این سختی و با صداقت و ایفای منشور گمرکی مواردی همانند این کشفیات اخیر که فقط از اول مردادماه 4 مورد  ( یعنی کمتر از 20 روز ) ؛ در چندین اظهارنامه و چندین کانتینر های یخچالی در حالی که کالاهای مثل پیاز و خربزه و خیار سبز را در کنار گوجه فرنگی بارگیری نموده اند که بوی گوجه فرنگی را در کانتینر خنثی کند و پرسنل گمرک را با نیت متقلبانه فریب بدهد ولی توانسته اند این خدمت ملی را به مردم و عرصه اقتصاد هدیه نمایند.

سعیدی در خصوص کشفیات اخیر گفت:  آخرین کشفیات مربوط به 20 و 22 مرداد  ماه 1401 بود که  شامل حدودا 32  پالت گوجه فرنگی به وزن حدود 30 تن به ارزش تقریبا 15 هزار دلار  اعلام شده است .

همچنین کشف سیب سبز خارجی حدود 20 تن در رویه ترانزیت با سیب قرمز از نوع آلوده ایرانی و فاقد مصرف به ارزش تقریبی 24 هزار دلار از مقصد ترکیه به امارات در طول مسیر به صورت‌ ماهرانه جابه جا و اختفا شده است،  که همکاران گرامی گمرک شهید باهنر  این مورد را در شرایط بسیار سخت و حرفه ای  کشف کردند.

عباسی مسئول امور بندری گمرک شهیدباهنر اذعان داشت: موارد مختلفی از این کشفیات در گمرک شهید باهنر اتفاق می افتد که متاسفانه در حق اظهارکنندگان که قانونا اقدام به کالاهای صادراتی می کنند مناسب نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا