اقتصاد بین الملل

مالیات دولت ایتالیا برای سود بادآورده بانک‌ها

به نقل از رویترز، ایتالیا برای سود بادآورده بانک‌ها از محل نرخ بهره در سال 2023، مالیات 40 درصدی وضع کرد و این کشور در نظر دارد تا درآمد حاصله از این مالیات برای کمک به افرادی که وام مسکن گرفته‌اند، استفاده کند.

این اقدام سقوط سهام بانک‌ها را به دنبال داشت.

افزایش شدید نرخ بهره، سود بی‌سابقه‌ای برای بانک‌ها به دنبال داشته است، زیرا بانک‌ها را قادر ساخته تا هزینه‌های وام‌ها را بالا ببرند، در حالی‌که پرداخت بیشتر به سپرده‌ها را متوقف می‌کنند.

وضع کردن مالیات زیادی در بخش بانک ها

کشورهایی نظیر اسپانیا و مجارستان قبلا چنین مالیات‌های زیادی را بر این بخش وضع کرده بودند. به گفته منابع آگاه، رم انتظار دارد که بیش از 3 میلیارد یورو (3.29 میلیارد دلار) از محل این اقدام جمع‌آوری کند.

با این حال برخی از تحلیلگران انتظار رقم بیشتر را دارند.  پایان ماه گذشته اعلام کرد که انتظار دارد امسال بیش از 13.5 میلیارد یورو از حاشیه سود خالص خود به جیب بزند.

بانک اینتسا سانپائولو، دومین بانک بزرگ ایتالیا در پایان ماه گذشته اعلام کرد، انتظار دارد بیش از 13.5 میلیارد یورو در سال جاری، فقط از محل حاشیه سود نرخ بهره به جیب بزند. به دنبال انتشار این خبر، شاخص بانکداری ایتالیا 6 درصد کاهش یافت.

نگاه کردن به سود نیمه نخست بانک ها

ماتئو سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا اواخر  در یک کنفرانس خبری در رم گفت: «فقط باید به سود نیمه نخست بانک‌ها نگاه کرد تا متوجه شویم که ما در مورد چند میلیون (یورو) صحبت نمی‌کنیم بلکه در مرود میلیاردها (یورو) صحبت می‌کنیم.»

سالوینی افزود: «اگر (این درست است) هزینه و بار مالی ناشی از وام برای خانوارها و مشاغل 2 برابر شده است، اما آنچه صاحبان حساب جاری دریافت می‌کنند، قطعا 2 برابر نشده است.»

 

 

 

https://fesadsetiz.ir/oavw

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا