اخبار

متهم خشکی دریاچه ارومیه شناسایی شد

به گزارش روابط عمومی قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی ، یکی از اصول مهم اقتصادی محاسبه هزینه فایده تولید است به این معنا که باید سنجیده شود که آیا تولید یک محصول صرفه اقتصادی دارد یا اینکه هزینه‌های فردی و اجتماعی آن بیشتر از تولید آن است. در طول سال‌های گذشته اما توجه چندانی به این موضوع نشده است به‌طور مثال در حال حاضر بخش زیادی از صنایع آب‌بر در مناطقی مستقر شده‌اند که از نظر اقلیمی جزو مناطق خشک محسوب می‌شوند. در مورد کشاورزی هم همین رویه حاکم است و طرح مدونی برای اینکه چه محصولی در چه منطقه و چگونه باید تولید شود وجود ندارد.

تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد امسال ۱.۵میلیون تن سیب در آذربایجان غربی تولید شده است که از این میزان یک میلیون تن سیب در حال فاسد شدن است. درحالی‌که طبق آمارها برای تولید این میزان محصول معادل یک‌سوم حجم فعلی دریاچه ارومیه آب مصرف شده است.

وضع عوارض ۴۰۰میلیون تومانی وارداتی روی هر کانتینر توسط کشورهای همسایه در کنار زمان زیاد معطلی در وسایل حمل بار که به کاهش کیفیت محصول ختم می‎‌شود، سبب شد تا مشتری برای سیب پیدا نشود و محصول کشاورزان روی دست‌شان بماند. مطابق محاسبات مؤسسه تحقیقات آب برای تولید یک میلیون تن سیب باید سالانه ۲۷۰میلیون مترمکعب آب به سمت باغات رها شود که با این حجم آب می‌توان طی ۱۰سال دریاچه ارومیه را احیاکرد.

بهارعلی محمدی نماینده آذربایجان غربی در شورای عالی استان‌ها به گردش مالی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی سیب در ارومیه اشاره می‌کند و معتقد است که زندگی بخش از مردم آذربایجان غربی با کشاورزی و تولید سیب گره خورده است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

در مقابل، سخنگوی صنعت آب عیسی بزرگ‌زاده با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه با استمرار کشت محصولات آب‌بر غیرممکن است، می‌گوید خشک‌شدن دریاچه ارومیه و طوفان‌های نمکی، آذربایجان غربی را غیرقابل سکونت می‌کند و دیگر مردمی نمی‌مانند که معیشت آن‌ها محل بحث باشد.

بررسی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه بیانگر آن است که جایگزین کردن محصولات کم‌آب‌بر و راهبردی به جای تولیدات فعلی آذربایجان غربی به عنوان محوری‌ترین اقدام معرفی شده است، اما دستگاه‌های اجرایی هیچ اقدامی در این راستا انجام نداده‌اند.

کارشناسان معتقد هستند، بسته سیاستی حوزه کشاورزی شامل الگوی کشت متناسب با منطقه و ارائه مشوق به کشاورزان به حفظ و بهبود معیشت مردم کمک کرده و در کنار پروژه‌های سازه‌ای احیای دریاچه ارومیه را تسریع می‌کند.

 

 

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/ttth

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا