اخبار

معافیت کشاورزان از برنامه‌های مدیریت بار با استفاده ۱۵ درصدی از انرژی‌های تجدیدپذیر

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: امسال اگر کشاورزان بتوانند ١٥ درصد از برق چاه‌های کشاورزی خود را با استفاده از انرژی خورشیدی تولید کنند، از برنامه‌های مدیریت مصرف معاف خواهند بود.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی ؛ مصطفی رجبی مشهدی در سومین نشست مشترک مجمع قدرت بخش ایران IEEE و شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اعلام این مطلب افزود: در حال حاضر و با توجه به ناترازی‌ها برای برون رفت از این شرایط دشوار باید اقداماتی همچون استفاده و به کارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر‌ها را مدنظر داشته باشیم.

وی تاکید کرد: انرژی‌های تجدیدپذیر به ویژه نیروگاه‌های خورشیدی باید به سرعت در مدار تولید قرار گیرد، چرا که بیشترین میزان تولید این نیروگاه‌ها زمانی است که ما بیشترین ناترازی را داریم و به این طریق می‌توان ناترازی موجود را کنترل کرد.

مدیرعامل شرکت توانیر با بیان این که وزارت نیرو هم در خصوص تجدید پذیر‌ها اقدامات موثری از جمله راه اندازی تابلوی سبز را انجام داده است، گفت: هرچند سهم این تابلو در حال حاضر اندک است، اما می‌تواند به سرعت به رفع ناترازی و نیز تامین سوخت نیروگاه‌های حرارتی کمک کند.

رجبی مشهدی در ادامه با اشاره به این که کل درآمد شرکت توانیر از فروش برق به بخش کشاورزی به حدود ٢ هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود، از تعرفه برق کشاورزی به عنوان نازلترین تعرفه یاد کرد و خاطرنشان ساخت: تعرفه‌ای که صنعت برق بابت تامین برق کشاورزی دریافت می‌کند در حقیقت نزدیک به رایگان محسوب می‌شود که حتی شاید جوابگوی هزینه قطع و وصل برق آن هم نباشد، این در حالی است که حدود ١۴ درصد برق کشور در این بخش مصرف می‌شود.

سخنگوی صنعت برق گفت: امسال اگر کشاورزان بتوانند ١۵ درصد از برق چاه‌های کشاورزی خود را با استفاده از انرژی خورشیدی تولید کنند، از برنامه‌های مدیریت مصرف معاف خواهند بود.

وی اضافه کرد: با توجه به زمینه‌های مناسبی که در اختیار کشاورزان قرار دارد، بهره‌گیری از انرژی خورشیدی بسیارموثر بوده و امیدواریم استفاده از این برق پاک در بخش کشاورزی هرچه سریعتر توسعه پیدا کرده تا بتوانیم از ظرفیت‌های بالقوه آن به نحو مطلوب و اثربخش استفاده کنیم.

 

منبع:خبرگزاری دانشجو

 

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/lqnk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا