اقتصاد بین الملل

نرخ تورم دانمارک 2022 به بالاترین رقم خود در ۴۰ سال اخیر رسید

نرخ تورم در دانمارک در حالی به بالاترین رقم خود در حدود چهار دهه گذشته رسید که قیمت مواد غذایی و حامل‌های انرژی در سراسر اتحادیه اروپا به شدت افزایش یافته است.

بر اساس داده‌هایی که در روز دوشنبه توسط اداره آمار دانمارک مستقر در کپنهاگ فاش شد، ماه گذشته، شاخص قیمت مصرف‌کننده در این کشور شاهد افزایش 8.9 درصدی نسبت به سال گذشته بود که سریع‌ترین نرخ از اوایل سال 1983 محسوب می‌شود. این رقم در ماه ژوئیه 8.7 درصد ثبت شده بود.

به گفته ماتیاس دولروپ اسپروگل، اقتصاددان ارشد سیدبانک، انتظار می‌رود قیمت‌های فعلی هزینه‌های سالانه کالاهای مصرفی را برای یک خانواده متوسط دانمارکی به میزان 40000 کرون (5400 دلار) در مقایسه با سال 2021 افزایش دهد.

 اسپروگل گفت: تورم پاشنه آشیل اقتصاد دانمارک و هم اقتصاد اروپاست.

نرخ تورم هسته، بدون احتساب اثرات ناشی از نگرانی‌های انرژی، از 5.5 درصد در ماه ژوئیه به 6 درصد در ماه اوت افزایش یافت.

مقامات دانمارک اواخر ماه اوت، پیش‌بینی رشد اقتصادی را برای سال جاری و سال آینده میلادی کاهش دادند، چرا که تورم افسارگسیخته همچنان قدرت خرید مردم و بازار کار را از بین می‌برد.

بر اساس آخرین چشم انداز منتشر شده توسط وزارت دارایی دانمارک، تولید ناخالص داخلی این کشور تنها 2.8 درصد در سال 2022 افزایش خواهد یافت که کمتر از پیش بینی 3.4 درصدی ماه می است. پیش بینی می شود در سال آینده اقتصاد این کشور 0.8 درصد رشد کند که کمتر از پیش بینی 1.9 درصد قبلی است.

در عین حال، پیش‌بینی می‌شود که نرخ تورم در سال جاری میلادی به طور متوسط 7.3 درصد افزایش یابد و سپس در سال 2023 به 3.3 درصد کاهش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا