اخبارمالیات

۳ گام مهم سازمان امور مالیاتی در مسیر دولت الکترونیک

در حوزه خدمات الکترونیک، سازمان امور مالیاتی صدور گواهی‌های ماده ۱۸۶ و ماده ۱۸۷ ق.م.م، محاسبه مالیات نقل و انتقال سهام غیربورسی الکترونیکی و محاسبه مالیات بر ارث سپرده‌های بانکی را الکترونیکی کرده است.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی ؛ طی سال‌های اخیر بسیاری از فرآیندهای مالیاتی به صورت الکترونیک در سامانه مودیان متمرکز شده است. چنین روندی سبب تسهیل اجرای تکالیف مودیان شده است. همچنین با کاهش برخورد مستقیم مودی و ممیز احتمال فساد نیز کمتر می‌شود.

یکی از اقدامات انجام شده برخط شدن فرآیند ثبت درخواست و صدور گواهی‌های ماده 186 و ماده 187 قانون مالیات‌های مستقیم است. با این اتفاق تا کنون بیش از 72 درصد گواهی‌های موضوع ماده 186 ق.م.م و بیش از 77 درصد گواهی‌های موضوع ماده 187 ق.م.م به صورت برخط و بدون نیاز مراجعه حضوری صادر می‌شوند.

کاهش 200 هزار سفر درون شهری با الکترونیکی شدن محاسبه مالیات نقل و انتقال سهام غیربورسی

همچنین در سال 1402، محاسبه و وصول مالیات نقل و انتقال سهام غیربورسی الکترونیکی شد که با توجه به اعلام سازمان امور مالیاتی منجر به کاهش سالانه 200 هزار سفر درون شهری شده است. ضمن اینکه در سال 1403 نیز محاسبه و وصول مالیات بر ارث سپرده‌های بانکی الکترونیکی، و بدون نیاز به مراجعه به ادارات مالیاتی، به شعب بانک‌ها سپرده شده است.

به گزارش تسنیم، البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که با توجه به حجم تقاضاهای مودیان برای ورودی به سامانه به خصوص در بازه‌های مشخصی که مودیان باید نسبت به ارائه اظهارنامه فصلی ارزش افزوده، اظهارنامه سالانه عملکرد و اظهارنامه تبصره ماده 100 اقدام کنند، عموماً سامانه دچار قطعی و مشکلات در ورود است.

این مسئله بعضاً مودیان را با مشکل مواجه می‌کند و شکایت‌های متعددی را به دنبال داشته است. با این وجود سازمان امور مالیاتی تا کنون نسبت به این موضوع واکنشی نداشته است.

مالیات , اظهارنامه الکترونیکی مالیات ,

 

 

منبع:تسنیم

 

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/o9be

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا