اقتصاد بین الملل

بازخواست‌ بانک‌ های ورشکسته آمریکا

به نقل از بلومبرگ، وارن بافت، سرمایه‌گذار و میلیاردر آمریکایی، مدیران مسئول بانک‌های آمریکایی ورشکسته را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: آنها باید به دلیل سوء مدیریتی که منجر به ورشکستگی بانک‌هایشان شد، پاسخگو باشند.

وی که در نشست سالانه سهامداران شرکت «برکشایر هاتاوی» در اوماها سخنرانی می‌کرد، گفت: بانک «فرست ریپابلیک»، وام‌های مسکن «دیوانه‌وار» بدون پشتوانه دولت را با نرخ‌های ثابت و در برخی موارد برای مدت 10 سال ارائه می‌کرد.

چارلی مانگر، شریک تجاری بافت پیش از این یا توضیح اینکه بانک‌های آمریکایی مملو از وام‌های املاک تجاری پرداخت نشده است، نسبت به وقوع طوفان در بازار املاک و مستغلات آمریکا هشدار داده بود.

کمک های مالی بانک های آمریکا به یکدگیر

بانک «فرست ریپابلیک» هفته گذشته توسط سازمان‌های نظارتی آمریکایی توقیف شد و به تملک جی پی مورگان، بزرگ‌ترین بانک آمریکا درآمد. این بانک مستقر در سانفرانسیسکو که چهاردهمین بانک تجاری آمریکا به لحاظ سایز بود، قبلا 30 میلیارد دلار در قالب بسته کمک مالی به شکل سپرده از گروهی از بانک‌های وال‌استریت دریافت کرده بود.

فروش بانک فرست ریپابلیک که دارایی‌ آن در مجموع حدود 229 میلیارد دلار و 104 میلیارد دلار به شکل سپرده بود، به دنبال خروج گسترده سپرده از این بانک در ماه مارس صورت گرفت.

خروج گسترده سپرده سبب شده بود تا دو بانک «سیلیکون ولی» و «سیگنچر» طی چند روز ورشکسته شوند.

سقوط چندین بانک آمریکا

سهام دو بانک «پک‌وست» (PacWest) که دفتر مرکزی آن در لس آنجلس است و سهام بانک «وسترن الاینس» در ایالت آریزونا، اوایل این هفته، پس از کاهش شدید قیمت‌ها به حالت تعلیق درآمد.

ارزش سهام چندین بانک منطقه‌ای آمریکا حداقل 15 درصد سقوط کرد که این امر باعث نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد سلامت مالی سایر بانک های متوسط شد.

رسانه‌های بزرگ در ماه مارس به نقل از منابع گزارش دادند، بافت با مقامات ارشد دولت بایدن برای یافتن راه‌هایی به منظور حل بحران بانکی در حال گسترش در تماس است.

 

 

لینک کوتاه:          https://fesadsetiz.ir/q8lq

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا