دسته‌بندی نشده

بازگشت ایران به جایگاه چهارم تولید نفت

 جدیدترین آمار تولید نفت ایران به نقل از منابع ثانویه در گزارش ماهانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام نشان می‌دهد، تولید نفت ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۳ برابر با خرداد ۱۴۰۲ به ۲ میلیون و ۷۵۴ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۵۶ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

ایران در ماه می (اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.

بر اساس گزارش‌های اوپک، ایران در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) ۲ میلیون و ۶۲۵ هزار بشکه، در ماه مارس (اسفند ماه ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۷۷ هزار بشکه، در ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۷۴ هزار بشکه، در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده است.

بازگشت ایران به جایگاه چهارم تولید نفت در اوپک

میزان تولید ایران در دسامبر (آذر ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه نوامبر (آبان ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه اکتبر (مهر ماه) ۲ میلیون و ۵۶۱ هزار بشکه نفت در روز بوده است.

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را از کویت پس گرفته و از آن زمان تا مهر ماه ۱۴۰۰ (اکتبر ۲۰۲۱) این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در ماه نوامبر ۲۰۲۱ یعنی آبان ماه ۱۴۰۰، بار دیگر تولید نفت کویت از ایران پیشی گرفت و در جایگاه چهارم نشست و ایران به رتبه ۵ بازگشت.

در حال حاضر، کشورهای عربستان با تولید ۹ میلیون و ۹۹۸ هزار بشکه در روز، عراق با تولید ۴ میلیون و ۱۸۱ هزار بشکه در روز و امارات با ۲ میلیون و ۸۹۴ هزار بشکه در روز، سه کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک به شمار می‌روند.

کویت با تولید ۲ میلیون و ۵۵۱ هزار بشکه در روز پنجمین تولیدکننده اوپک است.

ایران، پیش از تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین تولیدکننده‌ بزرگ نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

افزایش هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران

با توجه به اینکه ایران در ۳ ماه نخست سال جاری میلادی روزانه ۲ میلیون و ۵۷۱ هزار بشکه نفت تولید کرده است، تولید نفت این کشور در سه ماه دوم، افزایش ۱۲۱ هزار بشکه‌ای را نشان می‌دهد.

ایران در سه ماهه دوم امسال ۲ میلیون و ۶۹۲ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده است.

همچنین تولید نفت ایران در سه ماهه دوم امسال نسبت به سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲ روزانه ۱۲۴ هزار بشکه افزایش را نشان می‌دهد. ایران در آن زمان روزانه ۲ میلیون و ۵۶۸ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

ایران در سه ماهه نخست ۲۰۲۳ روزانه ۲ میلیون و ۵۷۱ هزار بشکه و در سه ماهه دوم روزانه ۲ میلیون و ۶۹۲ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

تولید نفت ایران در فصول ۲۰۲۲

ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۲۹ هزار بشکه، در سه ماهه دوم ۲ میلیون و ۵۵۵ هزار بشکه و در سه ماهه سوم امسال ۲ میلیون و ۵۶۵ هزار بشکه در روز و در سه ماه چهارم ۲ میلیون و ۵۶۷ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۷۲ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

افزایش ۱۶۲ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۲

ایران به طور متوسط در سال ۲۰۲۲ روزانه ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه نفت تولید کرده است، این رقم به طور متوسط در سال ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۳۹۲ هزار بشکه نفت و در سال ۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۹۱ هزار بشکه نفت بوده است

به این ترتیب ایران در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ روزانه ۱۶۲ هزار بشکه بیشتر تولید نفت داشته است. تولید نفت ایران در ۲۰۲۱ نیز نسبت به سال ۲۰۲۰ نیز ۴۰۱ هزار بشکه در روز افزایش یافته بود.

ایران در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

افزایش ۹۱ هزار بشکه‌ای تولید نفت اوپک

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۳ کشور عضو این سازمان در ماه ژوئن ۲۰۲۳ (خرداد ۱۴۰۲) ۲۸ میلیون و ۱۸۹ هزار بشکه در روز عنوان شده است که افزایش روزانه ۹۱ هزار بشکه‌‌ای نسبت به ماه می را نشان می‌دهد.

اوپک در ماه می روزانه ۲۸ میلیون و ۹۹ هزار بشکه نفت تولید کرده بود.

بر اساس این گزارش، متوسط تولید نفت اوپک در سال ۲۰۲۲ به روزانه ۲۸ میلیون و ۸۵۴ هزار بشکه بوده است که نسبت به سال پیش از آن افزایش ۲ میلیون و ۵۰۸ هزار بشکه‌ای را نشان می‌دهد.

رقم تولید اوپک در سال ۲۰۲۱ به طور متوسط برابر با ۲۶ میلیون و 346 هزار بشکه در روز عنوان شده است.

برنامه اوپک پلاس برای کاهش تولید

گروه اوپک پلاس از ماه سپتامبر ۲۰۲۲ توافق کرده بودند که از میزان تولید خود کم کنند؛ این رقم برای ماه اکتبر( ۲۰۲۲) ۱۰۰ هزار بشکه در روز بود که اوپک در آن ماه به تنهایی ۲۱۰ هزار بشکه در روز از تولید خود کم کرده بود.

همچنین اوپک پلاس در ادامه روند کاهش تولید خود با توجه به شرایط اقتصادی در جهان و پیش‌بینی تقاضا برای نفت در جهان توافق کردند تا از ماه نوامبر به بعد روزانه ۲ میلیون بشکه در روز از تولید خود بکاهند.

درحالی‌که اوپکی‌ها توافق کرده بودند این روند کاهشی را تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه دهند، روسیه در ماه مارس اعلام کرد، رقم تولید خود را داوطلبانه ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد.

اوپک پلاس سوم آوریل چهاردهم فروردین ۱۴۰۲ اعلام کرد که تولید خود را ۱.۶ میلیون بشکه دیگر کم می‌کند و در مجموع کاهش تولید این گروه به ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که برابر با ۳.۷ درصد تقاضا جهانی نفت است.

این گروه که در مجموع ۴۰ درصد نفت خام جهان را تولید می‌کند، در نشست اوایل ماه ژوئن خود نیز بر ادامه این میزان کاهش تاکید و اعلام کرد که از ابتدای سال ۲۰۲۴ روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام دیگر از تولید روزانه خود خواهند کاست.

در عین حال، عربستان نیز اعلام کرد که به صورت داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه از تولید خود را کاهش خواهد داد و تولید نفت خام این کشور به ۹ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

عربستان سوم جولای (۱۲ تیر ماه) طی بیانیه‌ای اعلام کرد که این کاهش تولید را یک ماه دیگر یعنی در ماه آگوست ادامه خواهد داد.

اندکی پس از اعلام عربستان، الکساندر نوآک، معاون نخست‌وزیر روسیه نیز اعلام کرد، مسکو نیز صادرات نفت خود را در ماه آگوست ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

این دو کاهش ۱.۵ درصد عرضه نفت در جهان را تشکیل می‌دهد و در مجموع میزان کاهش تولید اوپک پلاس به ۵.۱۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

افزایش تولید ۲۲ هزار بشکه‌ای تولید نفت عربستان

عربستان در ماه ژوئن ۲۲ هزار بشکه نفت در روز به میزان تولید خود اضافه کرده و تولید نفت خام این کشور به ۹ میلیون و ۹۹۸ هزار بشکه رسیده است. میزان تولید این کشور در ماه می ۹ میلیون و ۹۷۶ هزار بشکه در روز بود.

قرار است این کشور از ماه بعد یعنی جولای کاهش تولید داوطلبانه خود را اعمال کند.

بیشترین افزایش تولید برای ایران

هفت کشور عضو اوپک در این ماه کاهش تولید داشتند که بیشترین کاهش به میزان ۴۶ هزار بشکه در روز به آنگولا تعلق دارد.

شش کشور باقی مانده نیز افزایش تولید داشتند که بیشترین افزایش به میزان ۵۶ هزار بشکه به ایران اختصاص یافته است.

ایران، لیبی و نیجریه از توافق کاهش تولید معاف هستند.

13 کشور عضو اوپک شامل الجزایر، آنگولا، کنگو، گینه استوایی، گابن، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، عربستان، امارات و ونزوئلاست.

 

 

لینک کوتاه:                      https://fesadsetiz.ir/xhr5

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا