اقتصاد بین الملل

توقف همکاری بانک آمریکایی با روسیه

به نقل از رویترز، بانک آمریکایی جی‌پی‌مورگان در هفته گذشته روند پردازش پرداخت‌های بانک کشاورزی روسیه را متوقف کرده است.

این درحالی است که روسیه خواستار اقدام و نه وعده واشگتن برای کمک به ورود غلات و کودهای شیمیایی روسیه به بازارهای جهانی است.

جی‌پی‌مورگان برخی از پرداخت‌های صادرات غلات روسیه را در چند ماه گذشته با دریافت تضمین از واشنگتن انجام داده بود، اما وزارت خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد، این همکاری در هفته گذشته متوقف شده است.

صادرات مواد غذایی و کود شیمیایی به روسیه

رسانه‌های روسی به نقل از سخنگوی وزارت خارجه روسیه نوشتند که این کانال مستقیم میان بانک کشاورزی روسیه و جی‌پی‌مورگان در دوم اگوست بسته شده است.

سازمان ملل و وزارت خارجه آمریکا و همچنین بانک جی‌پی‌مورگان از اظهارنظر خودداری کردند.

مسکو در یک سال گذشته تحت یک قرارداد که در 18 جولای منقضی شد، به اوکراین یک مسیر امن برای ارسال غلاتش در دریای سیاه داده بود. مسکو بازگشت به این قرارداد را منوط به برآورده شدن فهرستی از درخواست‌هایش کرده است.

بر اساس این قرارداد، قرار بود که مقامات سازمان ملل به روسیه برای صادرات مواد غذایی و کود شیمیایی این کشور کمک کنند.

شفافیت روسیه در بحث صادرات و درخواست ها

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه به خبرنگاران گفت: « به محض انجام این کار، این قرارداد بلافاصله تمدید خواهد شد.»

یکی از درخواست‌های اصلی روسیه، وصل شدن بانک کشاورزی این کشور به سوئیفت است. دسترسی این بانک از ژوئن 2022 به این سیستم پیام‌رسان بین‌المللی قطع شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه، گفته است، غرب و سازمان ملل تلاش کردند تا پرداخت توسط بانک جی‌پی‌مورگان را به عنوان جایگزینی برای سوئیفت معرفی کنند.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز گفته بود، اگر قرارداد غلات دریای سیاه دوباره تمدید شود، واشنگتن هر کاری لازم باشد انجام می‌دهد تا مطمئن شود که روسیه می‌تواند آزادانه مواد غذایی صادر کند.

در حالی که صادرات مواد غذایی و کود روسیه شامل تحریم‌های غرب پس از حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022 نمی‌شود، اما مسکو می‌گوید، محدودیت‌های پرداخت، تدارکات و بیمه مانع از ارسال کالا شده است.

جیمز اوبراین، مقام ارشد مسئول تحریم‌های وزارت خارجه آمریکا  گفته است، روسیه باید در مورد آنچه که درخواست می‌کند، شفاف باشد.

توافق صادرات غلات اوکراین با روسیه

اتحادیه غلات روسیه ماه گذشته اعلام کرد، روسیه احتمالا حداقل 55 میلیون تن غلات در سال 24-2023 صادر می‌کند که کمی کمتر از رقم بی‌سابقه 57 میلیون تن در سال 23-2022 است.

بر اساس آمارهای وزارت کشاورزی اوکراین، این کشور نیز در سال 23-2022 تقریبا 49 میلیون تن غلات صادر کرده است. نزدیک به 33 میلیون تن از این رقم تحت قرارداد دریای سیاه ارسال شده است.

در مجموع، روسیه ماه گذشته به 33 کشور گندم صادر کرده است که این تعداد در جولای 2022 برابر با 26 کشور بوده است.

روسیه در سال 2022 جایگاه خود را به عنوان صادرکننده خالص کالاهای کشاورزی حفظ کرده است. برداشت محصولات کشاورزی در این کشور در سال گذشته رکورد زد و کشاورزان بیش از 150 میلیون تن غلات از جمله بیش از 100 میلیون تن گندم جمع‌آوری کردند.

روز 17 جولای سال جاری بود که 5 روز مانده به یک ساله شدن توافق صادرات غلات اوکراین با روسیه که در 22 جولای سال 2022 و با پادرمیانی سازمان ملل و ترکیه بسته شده بود، روس‌ها اعلام کردند که با تمدید آن موافق نیستند و این توافق عملا به پایان رسید.

 

 

 

لینک کوتاه:                      https://fesadsetiz.ir/gwbk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا