اقتصاد بین الملل

رکوردشکنی مصرف زغال سنگ در جهان

آژانس بین‌ المللی انرژی گزارش داد که بحران جهانی انرژی ناشی از افزایش شدید قیمت گاز باعث شده تا مصرف زغال‌سنگ به بالاترین میزان در ۱۰ سال گذشته برسد.

این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی کرده که مصرف زغال سنگ در جهان برای سال ۲۰۲۲، ۱.۲ درصد افزایش یافته و برای نخستین بار در تاریخ از ۸ میلیارد تن عبور خواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود طی سال جاری مصرف زغال‌سنگ در نیروگاه‌ها که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این سوخت در جهان هستند، ۲ درصد بالا برود. در عین حال این آژانس اعلام کرده که انتظار می‌رود مصرف زغال‌سنگ در صنایع در سال ۲۰۲۲ به خاطر کاهش تولید آهن و فولاد یک درصد پایین بیاید.

این آژانس در گزارش خود می‌گوید: شاهد افزایش شدید قیمت زغال‌سنگ در جهان در ماه مارس و شکستن رکورد آن در ماه ژوئن بودیم و دلیل آن هم کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا و متعاقباً گسترش بحران بالا بودن قیمت انرژی در جهان بودیم.

آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید: مصرف سوخت‌های فسیلی در اروپا در سال جاری و برای دومین سال پیاپی افزایش خواهد یافت، چراکه بسیاری از کشور‌های اروپایی با وجود تلاش‌ها برای رفتن به سمت استفاده از انرژی‌های پاک‌تر، از ترس کمبود گاز نیروگاه‌های زغال‌سوز خود را دوباره فعال کرده‌اند.

این نهاد همچنین می‌گوید که انتظار می‌رود کشور‌های در حال توسعه در آسیا به همراه چین و هند برای سال آینده مصرف زغال‌سنگ را افزایش دهند و این بدان معناست که زغال‌سنگ همچنان به‌عنوان اصلی‌ترین منبع آلایندگی دی‌اکسید کربن در جهان باقی خواهد ماند.

 


لینک کوتاه:   https://fesadsetiz.ir/3spw

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا