اقتصاد بین الملل

سازمان ملل: فدرال رزرو آمریکا موجب فروپاشی اقتصادهای نوظهور می‌ شود

سیاست سختگیرانه فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده) ارزش دلار را به بالاترین حد در چند دهه اخیر رسانده و ارزها را در سراسر جهان کم‌ ارزش کرده است.

 یک آژانس سازمان ملل هشدار می‌دهد که اقدامات فدرال رزرو، همراه با اقدامات سایر بانک‌های مرکزی بزرگ جهان موجب خطر سقوط اقتصاد جهانی به رکود می‌شود. اظهاراتی که به ندرت از سوی یک نهاد سازمان ملل مطرح می‌شود.

کنفرانس توسعه تجارت سازمان ملل متحد (UNCTAD) در گزارش جدیدی اعلام کرد که تشدید سیاست‌های پولی با هدف مبارزه با تورم می‌تواند آسیبی بدتر از بحران مالی در سال ۲۰۰۸ و شوک کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ داشته باشد.

این آژانس در گزارش خود تخمین زده است که هر واحد درصد افزایش در نرخ بهره ایالات متحده، تولید اقتصادی سایر کشورهای ثروتمند را ۰.۵ درصد و تولید اقتصادی کشورهای کمتر توسعه یافته را ۰.۸ درصد در طی سه سال کاهش می دهد.

در گزارش آنکتاد آمده است: دلیل آن این است که دلار قوی واردات کالاهای ضروری مانند مواد غذایی و سوخت را برای سایر کشورها گران‌تر می‌کند. دلار با ارزش بالا بخصوص کشورهای فقیری را که باید تعهدات بدهی خود را به واحد پول ایالات متحده انجام دهند، تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این گزارش تاکید کرد که افزایش نرخ بهره آمریکا تنها در سال جاری می‌تواند با افزایش ارزش دلار آمریکا، ۳۶۰ میلیارد دلار  از درآمد آینده را برای کشورهای در حال توسعه کاهش دهد.

این آژانس سازمان ملل متحد اقدامات فدرال رزرو را یک قمار نابخردانه برای کم اقبال‌ها خواند و گفت که اگر بانک‌های مرکزی روش صحیح را اتخاذ نکنند، کشورهای نوظهور ممکن است با یک سری بحران بدهی و شرایط اضطراری بهداشتی و آب و هوایی در معرض فروپاشی قرار گیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا