اخبار

سوت‌زنی برای عدالت مالیاتی | پاداش گزارشگری فساد به چه شرطی پرداخت می شود؟

به گزارش روابط عمومی قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی ، در جریان برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌های ایران، سید محمدهادی سبحانیان، رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور میهمان غرفه همشهری بود و درباره برنامه این سازمان برای برقراری عدالت مالیاتی صحبت کرد. این گفت‌وگوی کوتاه در هیاهوی نمایشگاه به بازخوانی ماجرای پرداخت پاداش ۵۵۲ میلیون تومان به یک گزارشگر فساد اختصاص داشت که آذرماه امسال رسانه‌ای شده بود. پاداشی که البته بنا به گفته سبحانیان، علی‌الحساب بوده و رقم آن پس از قطعی شدن مالیات تعیین شده برای شرکت‌های گزارش شده، افزایش خواهد یافت.

رئیس‌کل سازمان امور مالیات با تأکید بر اینکه عزم و اراده این سازمان برای مبارزه با فساد در نظام مالیاتی جدی است، گفت: ما برای این کار، به دنبال انجام دادن اقدامات مؤثری هستیم و یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که مردم اگر در پرونده‌ای از سوءاستفاده یا فرار مالیاتی مطلع شوند و آن را به اطلاع سازمان برسانند تا به آن رسیدگی شده و منجر به تشخیص مالیات شود، درصدی از این مالیات قطعی به‌عنوان پاداش به گزارش دهنده فساد یا فرار مالیاتی پرداخت خواهد شد.

به گفته سبحانیان، اراده سازمان در این موضوع جدی است و موارد بسیاری بوده که مردم اطلاع داده‌اند و سازمان در حال رسیدگی است.

معاون وزیر اقتصاد، با اشاره به اینکه بسیاری از مردم نه نسبت به مبلغ مالیات خود بلکه به بی‌عدالتی در دریافت مالیات بین افراد گلایه دارند، گفت: اینکه افرادی با درآمدهای کلان، مالیات کمی نسبت به درآمد واقعی خود پرداخت می‌کنند، یک تخلف است که هم مردم را آزاد می‌دهد و هم به بیت‌المال خسارت می‌زند و استفاده از گزارش‌دهی مردم برای مقابله با این آفت، یکی از راه‌هایی است که نتایج مثبت به دنبال خواهد داشت.

البته سبحانیان تأکید می‌کند که در کنار استفاده از ظرفیت‌های سوت‌زنی، سازمان امور مالیاتی هم با استفاده از ابزارهای در اختیار و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و هوش مصنوعی، تلاش می‌کند که مفرهای مالیاتی را شناسایی و مسدود کند تا در گذار از نظام سنتی به نظام هوشمند مالیات ستانی، عدالت به‌صورت حداکثری مستقر شود.

نکته قابل‌توجه اینکه رئیس‌کل امور مالیاتی تأکید کرد: اطلاعات سوت‌زنان کاملاً مشمول اصل محرمانگی بوده و با توجه به اینکه اراده سازمان، استفاده از ظرفیت سوت زنی است، به‌صورت ویژه به گزارش‌های ارسال شده در سامانه سوت‌زنی رسیدگی خواهد شد.

لینک کوتاه:https://fesadsetiz.ir/gcio

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا