دسته‌بندی نشده

صدور داروهای ایران به روسیه!

علیرضا پیمان پاک اظهار کرد: رویکرد دولت این است که برای کالاهایی که بازار مناسبی دارند و تولیدکنندگان ما نیز توان رقابت با کالاهای خارجی در آن بازار را دارا هستند، برنامه‌ریزی ویژه انجام دهیم که شرکت در نمایشگاه‌ های تخصصی یکی از آنهاست.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه حضور در نمایشگاه‌ های تخصصی باید با برنامه از پیش تعیین شده و با توجه با اهداف مشخص شده باشد، تاکید کرد: نمونه این برنامه‌ریزی را در نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو دیدیم که دستاورد مناسبی برای صنعت خودرو و قطعه‌ سازی ما داشت.

وی افزود: با مشارکت اتحادیه‌ ها و تولیدکننده تجهیزات پزشکی می‌توانیم چنین حضوری را تکرار کنیم و سازمان توسعه تجارت نیز مجموعه‌های متناظر خود و خریداران و اتحادیه‌های مهم و بزرگ روس را پای میز مذاکره می‌آورد تا در این مذاکرات با حاصل شدن شناخت طرف مقابل از توانمندی ایرانی‌ها، توافقات نهایی انجام شود.

پیمان‌ پاک با بیان اینکه طبق آمارها واردات دارو و تجهیزات پزشکی روسیه در سال ۲۰ میلیارد دلار است، گفت: با خروج شرکت‌های غربی از این کشور به علت تحریم‌ها، بازار مناسبی پیش روی شرکت‌های ایرانی قرار گرفته که می‌توان از آن بهره برد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای حضور در این بازار خاطرنشان کرد: کار از چند ماه پیش آغاز شده و اکنون توافقات خوبی در خصوص صادرات داروهای ضد سرطان انجام شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت همچنین به پشتیبانی این سازمان از صادرات تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: در این راستا حل مشکلات تبادلات مالی، افتتاح حساب کارگزاری میان بانک‌های ایرانی و روس، تامین مالی برای اعتبار خرید، صدور ضمانت و بیمه نامه‌ ها و بحث رجیستری سریع دارو و تجهیزات پزشکی در روسیه در حال پیگیری و انجام است.

وی همچنین به رفع مشکلات حمل و نقل و گمرکی صادرات دارو و تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: در این بخش می‌توان از ظرفیت کریدور سبز استفاده کرد.

بعد از این همایش نیز تعدادی از تولیدکنندگان و روسای اتحادیه‌های تجهیزات پزشکی در جلسه‌ای با رئیس سازمان توسعه تجارت به بیان دغدغه‌ها و مشکلات خود در زمینه صادرات پرداختند.

عمده این مشکلات مرتبط به مسائل رفع تعهد ارزی، حمایت مالی جهت حضور در نمایشگاه‌ها و صدور ضمانت‌نامه‌های جایگزین ال. سی می‌شد که پیمان‌پاک در این ارتباط از برنامه‌ریزی برای حل مشکلات گفت.

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت، وی در خصوص مشکلات رفع تعهد ارزی افزود: با علم به مشکلاتی که وجود دارد و میراث دولت گذشته است، چند راه برای رفع تعهد در نظر گرفته شده که بزودی با اجرایی شدن آن، مشکلات تجار حل می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت همچنین در خصوص حمایت‌های مالی و صدور ضمانت‌نامه‌ها نیز اظهار کرد: پرداخت بخشی از هزینه‌های رفت و آمد و اقامت در هتل، کمک هزینه اجاره غرفه، حمایت شرکت شهرک‌های صنایع کوچک و صندوق نوآوری از جمله این حمایت‌ها خواهد بود. ضمن اینکه با مشارکت صندوق ضمانت و یک شرکت بیمه روسی، مشکل صدور ضمانت‌نامه نیز حل شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا